23. 7. 2012

Alaed vyložil vrtulniky určené pro Sýrii

Plavidlo Alaed vyložilo v Baltiysku tři vrtulníky Mi-25 určeny pro Sýrii. Vrtulníky a vybavení protivzdušné obrany budou dodány po stabilizaci situace.
  

Moskva. 20. července. INTERFAX.RU -  Loď Alaed, která dodává do Sýrie z Ruska rekonstruované Mi-25 a systémy protivzdušné obrany vyložila v Baltijsku vrtulníky a nyní čeká na vstup do přístavu St.Petersburg. S největší pravděpodobností se druhý pokus doručit zařízení na místo určení uskuteční až se stabilizuje situace v regionu.

Připomeňme, že v červnu 2012 Alaed přepravoval zrekonstruované vrtulníky do Sýrie, ale byl zastaven v blízkosti pobřeží Skotska, poté co britská pojišťovací společnost Standard Club označila smlouvu za neplatnou. Loď se vrátila do Ruska a zakotvila v Baltijsku. V přístavu byl spuštěn systém AIS-monitoringu, který sleduje pohyb lodí po celém světě. V době zmizení plavidla na systémové, internetové mapě jeho rychlost byla asi 12 uzlů. Kurz byl určen na severovýchod. Ve stejné době firma FEMCO, jenž je majitel lodi, uvedla, že loď je v Petrohradu, kde je možné částečné doplnění paliva a cesta směrem na Dálný východ.

Zdroj ze správy přístavu informoval "Interfax" o tom, že Alaed vyložil vrtulníky Mi-25 v pátek. Podle něj byly během krátkého kotvení z osobního a nákladního trajektového terminálu v Baltijsku vyloženy z paluby tří vrtulníky. S největší pravděpodobností budou dodány do závodu č.150 Letecké opravny v obci Ljubleno-Novoje poblíž Kaliningradu. Tam technika bude uskladněná, než padne jiné rozhodnutí. V kanceláří ředitele odmítli cokoliv komentovat, dodává "Interfax"

V pátek večer loď zakotvila v přístavu St Petersburg, z údajů o poloze lodí (AIS). Správa přístavu St Petersburgu potvrdila, že před vjezdem do přístavu plavidla "Alaid" k 38. kotvišti, byla podána přihláška. Kotviště  je umístěno ve 2.oblasti nákladního prostoru přístavu a je provozováno skupinou "námořního přístavu Petrohradu".

Ruský armádní-diplomatický zdroj řekl, že vrtulníky a zařízení protivzdušné obrany budou dodány do Sýrie poté, co vláda zaručí jejich bezpečné přijetí.Rozhodnutí posunout dodací podmínky do Sýrie je odůvodněno zhoršující se politickou a vojenskou situaci v zemi, a taktéž v důsledku teroristického útoku, při němž bylo zabito a zraněno několik vysoce postavených syrských vojenských velitelů, jakož i zintenzivnění bojů ze strany opozice. Za těchto okolností orgány nemohou zajistit bezpečné přijetí vrtulníků.

Vrtulníky a zařízení protivzdušné obrany budou dodány do Sýrie poté, co se normalizuje situace" - dodal.

Partner z agentury připomněl, že v souladu s uzavřením smlouvy v letech 2007-2008 o Sýrii bylo renovováno 20 vrtulníku Mi-25. Současná várka tří vrtulníků je poslední, která bude dodána.

Zdroj: Interfax.ru


  

Žádné komentáře:

Okomentovat