30. 7. 2012

Kandidát na prezidenta, Mitt Romney, podporuje izraelský útok na Írán.

Mitt Romney, kandidát na prezidentský úřad od republikánů, podpoří vojenský útok Izraele na Írán, pokud vyhraje volby. Uvedl to politický poradce vnější bezpečnosti, Dan Senor, píše agentura Reuters."Pokud by Izrael musel použít sílu, aby zabránil íránským plánům na výstavbu jaderných zbraní, M.Romney bude respektovat toto rozhodnutí", uvedl Senor.

Dříve Romney opakovaně kritizoval Obamovu blízkovýchodní politiku a říkal jí "slabá". Kromě toho, Romney obvinil současného prezidenta v ochlazení vztahů USA s Izraelem a nazýval pozici demokratů ohledně jaderného vyzbrojení Íránu příliš měkkou. Nyní je Mitt Romney v Izraeli na oficiální návštěvě. Má v plánu setkání s prezidentem Šimonem Peresem a premiérem Benjaminem Netanjahu. Agentura France-Presse uvádí, že má v plánu diskuzi o vzájemné spolupráci a také chce přesvědčit vůdce Izraele, že by byl lepší spojenec své země, než Barack Obama.

Barack Obama však působí spíš jako zastánce sankcí proti Íránu, které jsou v rozporu se záměrem Izraelského leteckého úderu na muslimský stát. Bez podpory USA se však Izraelský úder nemůže konat.

Izraelský prezident Šimon Peres opakovaně apeloval na globální společenství. Navzdory tomu, že Teherán vysvětluje svůj jaderný program výhradně jako mírový, vztahy mezi Íránem a Západem se v posledních letech výrazně zhoršily. Izraelské vedení v této situaci považuje sankce proti Íránu k ničemu.


Zdroj : www.km.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat