23. 8. 2012

Asi 40% potravin ve Spojených státech skonči v popelnici

Podle americké nevládní ekologické organizace, "Rady pro ochranu přírodních zdrojů» (NRDC), Američané házejí do koše každý rok téměř polovinu zakoupených potravin v ceně asi 165 miliard dolarů. A to i přes skutečnost, že jeden ze šesti Američanů trpí podvýživouVýroba potravinářských výrobků vyžaduje následující zdroje: 50% půdy a 80% sladké vody spotřebované ve Spojených státech. Nicméně, 40% potravin Američané nespotřebují a hodí je do koše. To je více než 9 kg potravin na osobu za den, uvádí se ve zprávě vydané v úterý NRDC.

Ukazuje se, že Američané každý rok "nevyhazují" pouze 165 miliard dolarů, ale 25% veškeré pitné vody, stejně jako obrovské množství zbytečných chemikálií. Navíc, téměř všechny vyhozené potraviny hnijí na skládkách, které tvoří téměř 25% všech emisí metanu ve Spojených státech.

Pokud by Američané uložili alespoň 15% potravin z jídelníčku, pak by tyto výrobky mohli každý rok nakrmit více než 25 milionů Američanů nižší příjmové kategorie. Koneckonců, jeden ze šesti Američanů nedostává správné množství jídla.

"Lidé z USA vyhodí téměř polovinu potravin, které nakupují. Tímto ve skutečnosti přijde nazmar hodně peněz a cenných přírodních zdrojů", stěžovala si jedna z autorů zprávy, Dana Gunders. Dodala, že Američané vyhazuji desetkrát více jídla než například obyvatelé jihovýchodní Asie.

Podle vědců vyhodí ročně průměrná americká čtyřčlenná rodina potraviny za 2275 dolarů. Nyní je toto číslo o 50% vyšší než v roce 1970.

Hodně z toho, co jde do koše jsou potraviny, které podléhají rychlému zkažení, jako je zelenina a ovoce, které se neprodají, v obchodech. Avšak jídlo často nalezené v popelnici je vyhozeno ne proto, že bylo špatné, ale proto, že bylo nadbytečné.

Jako příčinu autoři zprávy uvádí to, že výdaje za potraviny jsou jen malou částí v rozpočtu Američanů. Kromě toho je pro výrobce potravin prospěšné, že se potraviny vyhazují. Čím více potravin jde do koše, tím více jich výrobci prodají.

Vyřešit tento problém musí ve vládě, myslí si v NRDC. Bude to chtít snížit plýtvání potravinami a stanovit to jako prioritu, aby se přiměřená spotřeba stala národním cílem. Stát musí spotřebitelům vysvětlit hodnotu skladovatelnosti uvedené na etiketách. Velmi často Američané nakupují čerstvé jídlo a vyhazují je pryč. Tím by se objem výrobků, které jsou vyhozené do koše snížil o 20% .

Podle odborníků by do vyřešení tohoto problému měly být zapojeny i zástupci podnikatelské sféry, kteří by organizovali kampaně proti plýtvání. Například obchody by mohly ušetřit až 100 milionů dolarů ročně, pokud by analyzovaly čerstvost potravin a spokojenost svých zákazníků.

Je třeba poznamenat, že problém iracionálního použití potravin existuje po celém světě. Podle Organizace pro výživu a zemědělství při Organizaci spojených národů, se každý rok ve světě vyhazuje více než miliarda tun odpadu potravin. To je téměř jedna třetina všech vyrobených potravin.


Zdroj : http://www.vz.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat