5. 8. 2012

Červnový mráz v Moskvě

Topolová vata, vedro a sníh. Novináři CNN opět udivili svojí reportáží o demonstracích, ke které v Moskvě došlo 12. června. Sacharovova třída v jejich reportáži byla zasypána sněhem a demonstranti byli vzhledem k ročnímu období oblečeni příliš teple.Léto v Moskvě horkým asi označit nelze. Teplota velmi vzácně překročí 22 stupně a tropické lijáky se už staly stálou součástí života v hlavním městě. Pokud si však Moskvané myslí, že si z nich počasí dělá špatnou legraci, tak jim stojí za to podívat se, jak vidí zdejší léto za oceánem.

První záběry reportáže o demonstraci, která proběhla 12. června jsou šokující. Vlajky, transparenty, bílé stužky a také čepice a zimní oblečení. Sacharovova třída byla zasněžená a z úst demonstrantů se valily obláčky páry. Moderátor jednoho z centrálních televizních kanálů USA však mluví o protestní akci, která se konala 12. června.

Hodnotit objektivitu není třeba. Je zřejmé, že videomateriál byl vybrán bez hlubší znalosti věci. Z jedné strany to je zvláštní, protože CNN je celosvětově uznávaný zpravodajský kanál a z druhé strany jsme si už zvykli na to, že pokud si vzpomeneme na skutečné zimní protestní akce, tak zaoceánské televizní kanály, které o nich informovaly, tak dělaly s osobitým pohledem na věc.

Videoreportáž CNN ZDE !!

Prosincová Moskva ve vysílání Fox News tehdy byla zahalena kouřem, na krajnících hořely obaly a obrněné policejní vozy se prodíraly skrz déšť kamení a zápalných lahví. Ale běda, v pozadí pózovaly palmy, které ani v létě v Moskvě nenajdeme. A v zimě tím spíše. Dokonce i řecké vlajky na budovách evokovaly divné myšlenky.


  Americkým žurnalistům tehdy naznačili, že není třeba si plést Moskvu s Athénami. Tím více, že protesty v Řecku se od těch moskevských velmi odlišují. Avšak geografii a zdravý smysl ve zpravodajském oddělení CNN nechápali, protože práce se stereotypy je jednodušší. Pokud jde o Moskvu, znamená to sníh, beranice a sibiřský mráz. A k tomu ještě i medvědi, ale zdá se, že zde očividně nenalezli vyhovující záběry.

Pokud budeme mluvit vážně, tak profesionalita západních kolegů způsobuje nejen rozpaky, ale skoro až zlost. Buď CNN nemá jednoduše dostatek prostředků k tomu, aby do Moskvy vyslala vlastní vysílací štáb, nebo si opravdu myslí, že se Rusko nachází někde na Jižní polokouli, kde je nyní zima. Tento problém je však možné vyřešit velmi jednoduše: nákupem jednoho globusu pro celou redakci. Nejdůležitější je pak se na něj dívat v okamžiku, kdy bude vysíláno o ruských demonstracích.

Zdroj : http://czech.ruvr.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat