31. 8. 2012

Egypt žádá intervenci do Sýrie

Egyptský prezident Mohammed Mursi šokoval hostitelskou íránskou stranu ostrým prohlášením o Sýrii na summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Teheránu. Řekl, že Assadův režim "ztratil legitimitu" a mezinárodní společenství má "etickou povinnost" pomoci lidem v Sýrii.


Mursi řekl, že krveprolití v Sýrii nemůže být zastaveno "bez účinné mezinárodní intervence."

Medializovaná návštěva egyptského prezidenta Mohammeda Mursi do Íránu, oficiálně představována Teheránem jako velmi významné vítězství zahraniční politiky, ve skutečností až tak velkým vítěztvím nebylo. Mursi už dříve zastával pozici ohledně Sýrie, která se zásadně lišila od íránské a vyzýval Rusko a Čínu, aby přispěli ke svržení Bašára al-Asada v Sýrii. Ve svém projevu na 16 summitu Hnutí nezúčastněných zemí , které se konalo v Teheránu, znovu veřejně odsoudil syrské úřady a vyzval opozici ke sjednocení v boji proti režimu Bašára al-Asada.

Ve svém projevu kritizoval syrský režim a uvedl:

"V Sýrii probíhá revoluce proti nespravedlivému a despotickému režimu. Solidarita se Sýrií je náš morální dluh. Slibujeme naší trvalou a komplexní podporu syrskému lidu v jejich snaze o vybojování svobody."

Dříve Mursi, zdůraznil:

"Nyní je čas zastavit krveprolití a obnovit plné práva syrského lidu. Režim, který zabíjí své vlastní lidi musí zmizet."

Syrská delegace pří projevu egyptského prezidenta opustila místnost.

Zdroj : http://warfiles.ru/


Žádné komentáře:

Okomentovat