8. 8. 2012

Geopolitické snahy o bohatství Arktidy

Arktida je zelenější než si myslíte. V letošním roce byla teplota vzduchu v červenci vyšší než v Moskvě a v průměru roste dvakrát rychleji než kdekoli jinde na zemi. Rychlé tání ledu způsobuje přístup k bohatým přírodním zdrojům v Arktidě jako nikdy předtím.

Tatyana Polyakova, korespondent pro RT: „V tuto chvíli stojím tam, kde jak je zvykem předpokládat, se nachází třetina světových zásob ropy a zemního plynu. Pět zemí hraničících s regionem a dokonce i Čína touží uplatnit svá práva na těchto územích.“

Pět arktických států - Rusko, Norsko, Kanada, Dánsko a Spojené státy mají právo zkoumat oceán do 370 kilometrů od jejích břehů. Nyní si ale kladou nároky i na centrální polární oblast. Rusko má již významný podíl na výzkumu Arktidy. Existují však obavy, že tato skutečnost může způsobit, že ostatní země se sjednotí proti Rusku v jeho polárních ambicích.Peter Eyre, politolog : „Jsou zde dobře viditelné zájmy NATO a je zřejmé, že Hillary Clintonová nepomůže vyřešit situaci. Stále uvádí, že Amerika má výhradní právo na toto území. Studená válka opravdu neskončila.“ Konfrontace bude i nadále pokračovat především mezi Spojenými státy, Británií a EU na straně jedné a bývalých komunistických zemí na straně druhé.

Dánsko, poslední z uchazečů o vyslání expedice na Severní Pól, nedávno nutilo dodržovat "civilizované chování" v zkoumání Arktidy a navrhlo moratorium na vrty v centrální polární oblasti.

Ropný gigant "Rosněfť" v letošním roce podepsal smlouvy na výzkum v ruské Arktidě s americkou společnosti Exxon Mobil, norskou Statoil a italskou Eni.

Již byly přislíbeny investice miliardy dolarů. Více peněz ale bude možné čerpat jakmile se rozdělí pól a vytvoří se hranice.

Tatyana Polyakova: „Čím více zde bude podniků, tím rychleji se ta krutá a neosídlená země, předmět mnoha geopolitických sporů, promění v high-tech hospodářské centrum.“


Tatyana Polyakova, Business RT, Arktida.

Zdroj : http://inotv.rt.com

1 komentář: