28. 8. 2012

Neuroplanning: Vidíme Vám do hlavy

Neuroplanning je metoda optimalizace mediálních (komunikačních) kampaní na základě nejnovějších výzkumů z oblasti neurologie, psychologie a marketingu. NeuroTVPlanning je založen na našem nejnovějším vědeckém experimentu realizovaném ve spolupráci s Akademií věd ČR, při němž byla využita technologie funkční magnetické resonance (fMRI).


Experiment se prováděl na 30 účastnících, kteří byli přímo v IKEMu podrobeni měření mozkové aktivity po dobu 60 minut při sledování 10 typů pořadů. Poté následovalo dotazování k jednotlivým pořadům se zaměřením na líbivost, míru zaujetí, relevanci a deklarované pocity. Experiment ukázal, že existují významné rozdíly mezi televizními pořady, jelikož se při jejich sledování velmi odlišně aktivují jednotlivá centra mozku.
Zatímco při sledování vědomostní soutěže se aktivuje oblast kognice, řeči a externalizované pozornosti, při reality show jde do popředí především na sebeprojekce.


Tato zjištění nám pomohou kvalitativně zefektivnit mediální kampaň tím, že ji dokážeme lépe umístit do programového prostředí s ohledem na daný typ pořadu

Zjistila, že jednotlivé pořady velmi rozdílně působí na náš mozek. Například při sledování vědomostní soutěže se nám aktivuje centrum řeči a pozornosti. V každé vteřině čekáme novou otázku a snažíme se na ni vzápětí odpovídat. Přitom vypneme svá motorická centra a periferní vidění a úplně zapomeneme na sebe.


Naopak naše sebeprojekce sílí ve chvíli, kdy se díváme na reality show. Ať třeba vědomě nechceme, ztotožňujeme se s jejími protagonisty a prožíváme jejich mnohdy emočně vypjaté situace.


Ve chvíli, kdy jsme takto naladěni, různým způsobem přijímáme různé druhy informací, a nemusí to být jen zpráva o ťuknutí auta, ale například i reklamní sdělení. U kvízu je tedy efektivní zapojit informativní reklamu, u reality show spíše tu, jež hraje na emoce.
http://vidimevamdohlavy.cz http://www.phdnetwork.cz http://vidimevamdohlavy.cz

Zdroj : http://afinabul.blog.cz/
Žádné komentáře:

Okomentovat