14. 8. 2012

Občanská společnost a tajné operace v sociálních sítích

Sociální sítě se stávají stále důležitějším pracovním prostorem pro ti západní zpravodajské služby, které dříve používaly, především pro své vlastní účely, rozhlasovou síť ("Hlas Ameriky", "Svobodná Evropa", atd.)."Kachny", jak říkají dezinformacím v médiích, se nyní usadily v Internetu. Nepouští je však hackeři, ale revolucionáři.

Speciální psychologické operace se ve velkém přesunuly do prostředí "občanské společnosti". V roce 2006, v oficiální zprávě Pentagonu - "Plánu Informačních operací" - bylo uvedeno : (1) "Tato strategie by měla být založena na předpokladu, že ministerstvo obrany bude "bojovat na internetu ", protože to může být zbraní nepřítele". (2) Výraz "Fight the net" se v dokumentu vyskytuje celkem často. Specialisté z Pentagonu mají na mysli celou řadu příležitostí spojených s internetovými technologiemi, od blokování a rušení cizích zdrojů až po odstranění určitých informací (například vyzývá k cenzuře, další protiválečné kampaně a investigativní žurnalistika)

V roce 2006  Pentagon oficiálně přiznal, že vede "černou propagandu" na internetu, jinými slovy, šíří dezinformace.(3) Například ve zprávách amerických bloggerů-vojáku byli záměrně poskytované nepravdivé informace z místa bojů. Například pravidelné selhání americké námořní pěchoty v Iráku a Afghánistánu, zabíjení civilistů, atd. se vydávaly za vynikající výsledky v "bojí za svobodu a demokracii". Sebevraždy vojáku nebo jiné nevojenské ztráty byli zobrazeny jako hrdinské činy během bojových misí apod.

S příchodem sociálních sítí, USA rozšířily rozsah práce v tomto směru. Tak, v roce 2011 provedla obranná agentura DARPA zvláštní studii a spustila program "Social Media in Strategic Communication", určený pro ovládání propagandistických kampani v sociálních sítích. Program měl dva cíle. Za prvé, pomoct armádě lépe pochopit, co se děje v sociálních sítích v reálném čase, zejména v zóně nasazení vojenských kontingentů. Za druhé, poskytnout armádě příležitost samostatně vytvářet a řídit propagandu v sociálních sítích (4).

To ukazuje zájem amerického ministerstva obrany nejen snadně sbírat a analyzovat data, ale také hluboce proniknout do nové možnosti internetu. V směrnicích Pentagonu se uvádí, že "algoritmy těchto programů jsou zaměřeny na identifikaci a sledování formování, rozvoje a šíření myšlenek a konceptů v oblasti sociálních sítí, které budou i nadále schopní samostatně a záměrně zahajovat kampaně, v závislosti na cílech v regionu a amerických zájmech" (5).

Několik nedávných výzkumu poukázaly na to, jak jsou některé politické skupiny systematicky cenzurované ze strany "Velkého Bratra". V konkrétních příkladech Facebook a sociální síť Reddit cenzuruje obsah na svých stránkách, mazáním zpráv, které mají politický podtext. Například byly odstraněny účty palestinských odbojových skupin (6). Toto samo o sobě stačí k závěru, že alespoň některé ze sociálních sítí, nebyly vytvořeny pro svobodnou výměnu informací, ale speciálně pro kontrolu některých informačních míst a sběru údajů.

V obklopující nás postmoderní kultuře je deficit pozornosti běžná věc. Lidé se snaží zaplnit toto vakuum ve virtuální realitě, vytvářením iluze, že majitel účtu disponuje určitým publikem. Tento lidský faktor již dávno vypočítali západní zpravodajské služby a začaly používat sociální sítě jako zvláštní zpravodajské kanály.
Joseph Fistanakis z IntelNews.org, který je spoluautorem zprávy "2012 Intelligence Studies Yearbook" vypracované Středozemní Radou pro výzkum v oblastí rozvědky v této souvislosti řekl : "Vysvětlujeme, že Facebook, Twitter, YouTube a mnoho dalších sociálních sítí jsou stále více považovány speciálními služby za bezcenné kanály informací. Naše zjištění vychází z posledních tři sociologických výzkumu, podle kterých považují zjistit zpravodajské funkce sociálních sítí za nutné!" Tato zpráva je částečně založena na událostech "arabského jara", které údajně "vedlo vládu USA k zahájení vypracování pokynů pro výběr zpravodajských dat ze sociálních sítí" (7).

V atmosféře "deficitu pozornosti" se objevil, jak se zdá i deficit utajení v mocenských strukturách. Podle nedávného vyšetřování, provedeného v USA, se uvádí, že "američtí daňoví poplatníci jsou nuceni platit stovky milionů dolarů ročně na propagandu v Iráku a Afghánistánu, kde se obrací na bloggery, kteří používají falešné účty na Twitteru a Wikipedii, šíří nepravdivé informace a k utajení jejích skutečné polohy používají proxy servery "(8). Reportér "USA Today" a editor projektu vyšetřovaní  propagandistické kampani Pentagonu zjistil , že některé z nich se prováděli pomoci falešných webových stránek. Vyšetřování ukázalo, že mezi názvy domén v registrech byla objevena adresa TomVandenBrook.com, která byla založená 7.1.2012 - krátce poté, co reportér Pentagonu Tom Vanden Brook před několika dny byl poprvé kontaktován dodavateli - účastníky programu provedení informačních operací. O dva týdny později, jeho redaktor Ray Locker byl také zapojen do tohoto procesu stejnou společností a byl zaznamenán stejný web RayLocker.com. "Pro oficiální registraci doménového jména je třeba utratit 10 dolaru, ale ještě 50 je potřeba zaplatit za proxy server pro skrytí identity majitele. Pokud tyto webové stránky byly vytvořeny pomocí státních prostředků, je to porušení federálního zákona, kterým se zakazuje výroba propagandy pro tuzemské užívání" - uvádí se v publikaci (9).Toto šetření vedlo ke skandálu, a úřady začaly popírat svou účast na incidentu. Mluvčí Pentagonu podplukovník James Gregory prohlásil, že jeho úřad "nevěděl nic o účasti na těchto projektech, žádné nebyli a tohle tvrzení je nepřijatelné". Prohlášení bylo jednoznačně selháním: Ve skutečnosti ministerstvo obrany oficiálně uznalo, že pro vojenské  informační operace se zaměstnávají zhotovitele, které jsou zapojeny do činností na internetu ve prospěch zákazníka (Pentagon). Zároveň se tyto vojenské informační operace v Iráku a Afghánistánu byli kritizovány Pentagonem jako neefektivní a špatně řízené.

V současné době nejnaléhavější pro Washington na internetu je vést informační operace proti Sýrii a Íránu. Další na seznamu jsou Venezuela, Kuba a Severní Korea. Je tam také Rusko, ve vztahu ke kterému se používají slova jako "autoritativní", "totalitní dědictví", "nepředvídatelné chování", "barbarství", "režim diktátora" atd. Tato terminologie je podobná té, která byla vypracována v rámci příprav na invazi do Iráku před deseti lety.

Při jednání s probíhající sociálními sítěmi a západními sdělovací prostředky verbální agresí, jejímž cílem je vytvořit zkreslený obraz skutečnosti a změnit myšlení lidí, měli byste vždy pamatovat, že za těmito akcemi je armáda žoldáků, blogerů, financovaných vládními agenturami ve Spojených státech, a to vše je součástí globální informační války proti Rusku a všem, kdo odmítají mezinárodní diktát Spojených států.


Poznámky:
(1) - Brookes, Adam. 27 January 2006. US plans to 'fight the net' revealed (02.05.2012).
(2) - Information Operations Roadmap. 30 October 2003. DoD. (02.05.2012).
(3) - Raw obtains CENTCOM email to bloggers. October 16, 2006. (02.05.2012).
(4) - Rawnsley, Adam. Pentagon Wants a Social Media Propaganda Machine. July 15, 2011. (02.05.2012).
(5) - Social Media in Strategic Communication (SMISC). FBO, Jul 14, 2011. (02.05.2012).
(6) - Top Social Media Websites Caught Censoring Controversial Content. Global Research, February 23, 2012. (02.05.2012).
(7) - Levesque, Julie. Social Media «Tactical Intelligence Collection»: Spying and Propaganda using Facebook, Twitter. February 15, 2012. (02.05.2012).
(8) - Johnson, Robert. Reporters Slammed By Mysterious Propaganda After USA Today Psy Ops Story. Apr. 20, 2012. (02.05.2012).
(9) - Korte, Gregory. Fake sites target reporter, editor covering DoD. Apr 19, 2012. ( 02.05.2012).

Zdroj : http://www.fondsk.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat