10. 8. 2012

Rusko navrhlo Radě bezpečnosti OSN, aby projednala situaci v Bahrajnu

Diplomatické zdroje v OSN oznámily, že stálý zástupce Ruské federace při OSN navrhl k projednání v pracovním programu zasedání Rady bezpečnosti OSN krizi v Bahrajnu.

Jak uvádí íránský rozhlas v arabštině, stálý zástupce Ruské federace při OSN učinil návrh na řešení krize v Bahrajnu na pracovním zasedání Rady bezpečnosti OSN. Tato iniciativa Ruska zaskočila Spojené státy, Británii a Francii.

Diplomatické zdroje také vysvětlily, že tímto návrhem Moskva ukazuje nový směr ruské zahraniční politiky při řešení krizí na Blízkém východě.

Je třeba zdůraznit, že Washington, Paříž a Berlín opakovaně požadovaly provést rezoluci Rady bezpečnosti věnované krizi v Sýrii. Nicméně nikdy nenabídli svolat jedinou schůzi, aby zvážila krizi v Bahrajnu.Masové protesty v Bahrajnu začaly v únoru 2011. Jsou součástí protestu, které se přehnaly přes arabský svět v roce 2011.

Demonstrace volající po změně začaly 14. února 2011, když demonstranti obsadili Perlové náměstí v centru města Manama, a později ho přejmenovali na Tahrir (Osvobození), obdobně jako to udělali demonstranti v Káhiře. Do hlavního města byla povolána armáda. 08.6.2012 k rozehnání šíitské demonstrace vládní síly použily granáty a slzný plyn.

V Bahrajnu probíhá náboženský konflikt mezi šíity a sunnity tzn Írán vs Saúdská Arábie a to vše na malém kousku země. Je to opravdu výbušné a nikdo neví k čemu všemu to může vést.V Bahrajnu byly nasazeny bezpečnostní síly Saúdské Arábie, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátu.

Zdroj : http://inotv.rt.com http://ru.wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat