6. 8. 2012

Saúdská Arábie pozvala íránského prezidenta na summit do Mekky

RIA Novosti s odvoláním na arabská média a France 24 uvádí, že Saúdský král Abdullah bin Abdul Aziz al-Saud oficiálně pozval íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda k účasti na mimořádném summitu, který se bude konat ve městě Mekka v polovině srpna.Očekává se, že hlavním problémem summitu v Mekce bude překonání rozdílu mezi muslimy z různých zemí.

Zatím není znám úplný seznam účastníků summitu. Také není známo o reakci Teheránu na pozvání.

Mezi novináři se vedou zvěsti, že do Mekky plánují přijet všechny členové Organizace islámské spolupráci (OIC), která zahrnuje 57 států. Mezi nimi budou projednány i problémy spojené se situací v Sýrii.

Předseda mnichovské mezinárodní bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger řekl, že konflikt v Sýrii se každým dnem nábožensky zabarvuje. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk Ischinger řekl, že z povstání proti režimu Bašára al-Asada se stává "náboženská válka mezi šíity a sunnity". Ustřední roli v tomto konfliktu hrají sousední státy - sunnitská Saúdská Arábie a Katar, která podporuje povstalce, a šíitský Írán, který podporuje Assada.

"Nakonec, je to boj o nadvládu v regionu mezi Saúdskou Arábií a jejími sunnitskými přáteli na jedné straně a šíitským Teheránem na straně druhé", říká německý expert.


Zdroj : http://www.novostimira.com.ua , www.france24.com

Žádné komentáře:

Okomentovat