14. 8. 2012

Sýrie bude vyloučena z Organizace islámské spolupráce

Na schůzi ministrů zahraničních věcí členských zemí Organizace islámské spolupráce (ITN) bylo učiněno rozhodnutí o pozastavení členství Sýrie v tomto společenství, píše agentura France-Presse. Drtivá většina ministrů zahraničí hlasovala pro.Agentura s odvoláním na diplomatické zdroje uvedla, že proti tomuto rozhodnutí hlasovali pouze zástupci Alžírska a Íránu, spojenci režimu syrského prezidenta Bašára al-Asada.

Tato dohoda nese poradenský charakter. Oficiálně Sýrie pozastaví členství na summitu v IPO, který se bude konat v Mekce 14-15. srpna. Návrh na svolání mimořádné schůze organizace přišel od krále Saúdské Arábie Abdullaha bin Abdul Aziz Al-Sauda. Na schůzi je naplánována diskuze o situaci v Sýrii a v Palestině a také situace muslimů v Myanmaru.

Organizace islámské spolupráce spojuje 57 zemí s celkovým počtem více než 1,5 miliardy lidí. Rusko je zastoupeno v organizaci jako pozorovatel. ITN je navržena tak, aby zajistila spolupráci mezi muslimskými státy, organizovala společnou účast na mezinárodní scéně a pomáhala při dosažení stabilního rozvoje členských zemí.

Srážky syrských rebelů a vládních vojáků Bašára al-Asada začaly v březnu 2011. Za jeden a půl roku trvající občanskou válku, jak charakterizovali situaci pozorovatelé OSN, je oběťmi konfliktu více než 17 tisíc lidí.

Západní země se snaží prostřednictvím přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN o rezignaci prezidenta Bašára al-Asada z funkce, ale Rusko a Čína nepodporují takové rozhodnutí. Moskva se domnívá, že to povede k destabilizaci situace, a to nejen v Sýrii, ale v celém regionu Blízkého východu. Sankce proti Sýrii již zavedla řada západních zemí.


Zdroj : http://www.km.ru
Žádné komentáře:

Okomentovat