6. 8. 2012

Syrská armáda chytila v Aleppo tureckého generála

Během bojů ve městě Aleppo v severní Sýrii, vojska loajální k prezidentovi Bašáru Asadovi chytila​​ tureckého generála. To uvádí íránská tisková agentura Fars.

Vysoký vojenský důstojník velel povstaleckým vojskům. Jeho jméno není známo. V současné době dorazil do Damašku k dalšímu výslechu.

Turecký ministr zahraničí tuto zprávu popřel.

Dříve už média uváděla, že opoziční bojovníci dostávají podporu z Kataru a Saúdské Arábie přes turecké hranice. Zejména to bylo asi 20 přenosných systémů protivzdušné obrany, útočné pušky, granátomety a protitanková vozidla

Kromě toho, v blízkosti města Adana, na jihu Turecka, tyto země zřídily tajnou základnu, kde může být prováděna vojenská a komunikační podpora pro rebely, hlásí Reuters. A podle New York Times americká CIA reguluje dodávky zbraní..

Podle průzkumu zatím pouze 40% Turků věří, že by Ankara měla pomáhat syrské opozici. 75% dotázaných je proti účasti své země ve vojenských operacích proti Sýrii v rámci NATO nebo OSN.

Boje v Aleppu, které vypukly koncem července, jsou strategicky důležité pro obě strany konfliktu. Pokud syrská armáda vyčistí druhé největší město od povstalců, tak budou pod kontrolou legitimní vlády všechna velká města země. Pokud ozbrojenci udrží pozice podél hranic s Tureckem, bude to odrazový můstek pro další boje.

Konfrontace mezi armádou a ozbrojenými odpůrci prezidenta Bašára al-Asada v Sýrii trvá více než rok. Podle OSN zemřelo přes 16.000 lidí.

Zdroj : Km.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat