22. 8. 2012

Teorie o vzniku banky československých legií (Legiobanka) v Praze

Vznik tohoto bankovního ústavu byl úzce spjat se vznikem československého státu resp. s osvobozovacím hnutím československých legionářů na Sibiři.V letech 1914-17 byla přibližně třetina ruského zlatého pokladu převezena do Británie a Kanady. Asi polovina z toho - přes 500 tun - pak byla uložena v Kazani, kde se cenností zmocnila armáda plukovníka Vladimira Kappela a převezla je do Omsku. Tam je převzal bělogvardějský admirál Alexandr Kolčak.

Ještě v dubnu téhož roku bylo v místní pobočce Státní banky 505 tun zlata. Na podzim roku 1919 nechal Kolčak poklad naložit na 40 vagónů a vydal se s nimi po transsibiřské magistrále na východ.

Vlak tehdy eskortovaly Československé legie. Ty počátkem roku 1920 předaly v Irkutsku Kolčaka do rukou eserům a zlato výměnou za volný průchod domů bolševikům. Chybělo však 182 tun. Podle některých teorií se této části pokladu zmocnili legionáři, a právě toto zlato se pak stalo základem pro vznik Leigiobanky. Jiné hypotézy však pracují s teorií, že několik vagónů tehdy během transportu spadlo do hlubin Bajkalu.

Vice zde : http://cs.wikipedia.org a http://www.cnb.cz

1 komentář:

  1. Dalsi nesmysl. V roce 1968 Rysaci odvezli vsechny archivy Legionarske Banky do Moskvy Kde po prezkoumani v 2001 oznamily archivni odbornici ze Ceske Legie zadne zlato neukradli, naopak stopa vedla do Japonska . Navice Carsky poklad ktery padl do rukou legionaru byl pouze mala cast. Vetsina zustala v rukou Rude armady, Lenina a Trotskeho.

    OdpovědětSmazat