27. 8. 2012

Umelý intelekt je vytvorený?

Ruskí vedci ako prví vo svete vytvorili počítačovú imitáciu ľudského rozumu. Vyvinutý nimi program "Eugene" zaostáva za ľudským mozgom iba o 0,8%. Bol uznaný za najlepší v Medzinárodnej súťaži kybernetického intelektu vo Veľkej Británii.Všetky programy, ktoré sa zúčastnili na "mozgovom útoku", museli splniť tak zvaný Turingov test. Tento britský matematik sa považuje za zakladateľa počítačovej techniky. Vynašiel imitačnú hru, ktorá umožňuje zistiť, kto je tvojím spolubesedníkom: stroj alebo človek. Pravidlá sú jednoduché: examinátor hovorí s anonymnými osobami, ktorí odpovedajú na jeho otázky. Podľa kvality odpovedí rozozná počítačový program. Je predsa známe, že živá konverzácia je pre roboty nesplniteľnou úlohou.
Prvé programy, ktoré sa skúšali podľa Turinga, pripomínali skôr žarty, a človeku sa akoby posmievali, povedal v interview pre Hlas Ruska doktor fyzikálno-matematických vied, vedúci oddelenia Keldyšovho Ústavu aplikovanej matematiky Michail Gorbunov-Posadov:

- Vypytovali sa a všemožne prehadzovali slová v otázkach, ktoré sa im kládli. A človek, ktorý bol na druhej strane, si skutočne myslel, že s ním hovorí celkom rozumný tvor. Dlho to trvať samozrejme nemohlo, nejaký čas ale týmto dojmom pôsobili.

Podľa vedcov takýto program neriešil žiadne vážne úlohy, snažil sa len vytvárať u svojho spolubesedníka ilúzie. A preto ho nie je možné označiť za umelý intelekt. To však neznamená, že práca v tomto smere je nezmyselná, zdôraznil odborník.

To, že sa ľudia týmto zaoberajú, nie je nezmyselnou prácou. Ide o analýzu rôznych lingvistických, morfologických a syntaktických javov. Reč stroja musí byť dosť korektná, v opačnom prípade ho človek neuzná za partnera. Aby sme sa dostali na takúto úroveň, potrebujeme úsilie, ktoré vôbec nebude zbytočné a môže byť osožné vo viacerých oblastiach.

Zatiaľ sú možnosti stroja obmedzené. Ale existuje mienka, že keď sa mu podarí človeka "oklamať" v 30% otázok, budeme môcť hovoriť o existencii umelého intelektu. Ruský program "Eugene" ukázal v 150 dialógoch výsledok 29,2%. Chýba mu teda k dokonalosti iba niekoľko desatín percenta. Tento výsledok priniesol ruskému tímu víťazstvo v súťaži.

Programátori tvrdia, že vďaka podobným projektom je možné urobiť to, o čom sníva súčasné ľudstvo - naučiť počítač chápať zmysel dopytu pri vyhľadávaní vo Svetovej sieti.

Zdroj : http://slovak.ruvr.ru
Žádné komentáře:

Okomentovat