14. 8. 2012

Venezuela vytváří partyzánskou armádu počtem 1 milionu k ochraně před USA

Venezuelská vláda vytváří  "partyzánskou" armádu pro případnou americkou invazi, uvedla v pondělí televize France24 s odvoláním na místní média. Podle kanálu by měl počet nových ozbrojených struktur do roku 2013 dosáhnout jednoho milionu lidí a v roce 2019 se plánuje zaměstnat už dva miliony partyzánů.

Údaje o přípravě sabotážních a průzkumných jednotek pro vedení partyzánské války novinářům poskytla Maria Corina Machado, venezuelský opoziční politik. Podle ní vedení země vyvinulo tzv. "Plan Sucre", zajištující tvorbu právních, finančních a dalších podkladů pro budoucí partyzánské skupiny. Machado řekla, že má kopii tohoto dokumentu.

"Strategickým cílem (podle plánu) je budování nové Bolívarské vojenské doktríny, která by připravila Venezuelu na válku proti "Impériu", tedy Spojeným státům", uvádí Machado.

Politička také uvádí, že nový plán se vytvořil s aktivní pomocí Kuby, která je spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Finanční prostředky na partyzánské jednotky budou přiděleny na úkor financování venezuelských ozbrojených sil.

Podle France24, byla v roce 2005 ve Venezuele, spolu s ozbrojenými silami, vytvořena ozbrojená Bolívarská milice. Tato struktura je přímo podřízena prezidentu Chávezovi. "Plan Sucre" představuje významné posílení policejních jednotek.

Chávez je znám jako konzistentní kritik americké zahraniční politiky. V říjnu tohoto roku se ve Venezuele konají prezidentské volby. Hlavními kandidáty jsou 58letý Chávez, který má v úmyslu potřetí v řadě převzít prezidentský úřad a opoziční kandidát Capriles. Machado také dříve uvažovala o kandidatuře, ale později si to rozmyslela a rozhodla se podpořit Caprilese.


Zdroj : http://telegrafist.org


2 komentáře:

  1. Trochu jsem to nepochopil, opozice nechce tyto partyzánské jednotky? Partyzánství je jediná možnost jak ubránit zemi proti USA aniž by ta země byla s bilionovým rozpočtem na armáda, v Afghánistánu se to Talibanu velice vyplácí...

    OdpovědětVymazat
  2. Pokud to vezmu podle informací o Venezuele, ke kterým jsem se zatím dostal, pojmem "opozice" se nejspíš myslí část obyvatelstva, převážně bohatší, která by nejraději Cháveze viděla pod drnem + chce návrat předchávezovské doby typického kořistění boháčů na levné práci širokých mas obyvatelstva. Tito lidé z tzv."opozice" mají vliv i v médiích (Chávez v rámci jeho chápání demokracie nesáhl ani po cenzuře ani po majetcích zbohatlých občanů.) a na Cháveze se neustále snaží házet špínu. Tito lidé vcelku v klidu stále žijí ve Venezuele, ale přejí si systém a la korporativní USA - proto také nesouhlasí s výše psaným vytvářením partyzánských jednotek.

    OdpovědětVymazat