8. 8. 2012

Vládní síly převzaly kontrolu nad syrským městem Aleppo

Vládní vojska vytlačila rebely ze syrského města Aleppo a získala kontrolu nad městem, informuje ve středu agentura RIA Novosti s odvoláním na Reuters.
Ozbrojenci syrské svobodné armády (SSA) oznámili, že byli nuceni ustoupit. Íránská televizní stanice Press TV oznámila zprávu o odstranění vůdce militantů v Aleppo, Abdula Jabbara Okeydi al-Oqeidi.

Zprávy o nelítostných bojích ve městě Aleppo přicházely už od konce července. Syrské úřady uváděly, že prováděly rozsáhlé operace proti bojovníkům SSA. Podle zpráv z médií armáda aktivně využívala bojové vrtulníky a letadla k útokům na nepřátele.

Dříve se psalo, že boje o Aleppo budou jak mezi vládními jednotkami, tak i opozicí považovány za rozhodující. Zejména radikálové se chystali v případě vítězství v Aleppu převzít kontrolu také nad městem Idlip, které se nachází více na západ. To by jim umožnilo vybudovat podél severozápadní hranice s Tureckem "bezpečnou zónu", která by byla použita jako odrazový můstek pro provádění dalších bojů.

Konflikt v Sýrii trvá od března 2011 a jeho oběťmi bylo podle OSN 16000 lidí. Západní země a některé arabské státy se snažily o odchod prezidenta Bašára al-Asada. Rusko a Čína se ale obávají, že vnější intervence v Sýrii a ztráta suverenity povede k rozšíření konfliktu.

Syrské vládní orgány opakovaně prohlašovaly, že rebelové dostávají podporu ze zahraničí.


Zdroj : http://ria.ru


Žádné komentáře:

Okomentovat