14. 8. 2012

Západ pokračuje v okrádání Íránu

V důsledku nových sankcí schválených Kongresem USA, Islámská republika již ztrácí 133.000.000 dolarů denně.


USA pokračují ve své strategii vůči Íránu. Americký Kongres schválil nový balík sankcí proti Islámské republice, a tak Teherán již začal přicházet o více než 130.000.000 dolarů denně, uvádí Associated Press. Americký prezident Barack Obama podepsal 10. srpna zákon, jenž zakazuje podnikatelům z USA provádět jakýkoli druh transakcí s celou řadou průmyslových společností muslimské země.

Je třeba poznamenat, že dne 31. července Obama oznámil dva nové kroky určené ke zvýšení tlaku na íránské úřady, které podle amerického prezidenta nedodržují své mezinárodní závazky.

Podle první části plánu je již podepsán dekret upravující zavádění nových opatření proti íránským organizacím pracujících v oblasti energetiky a petrochemickém sektoru. Druhým krokem je stíhání finančních institucí a bankovních převodů, které jsou tak či onak spojené s islámskou republikou.

V Bílém domě jsou přesvědčeni o tom, že jejich nový balíček je nejpřísnější z těch, kterým Írán zatím čelí. Tyto sankce, podle náměstka asistenta prezidenta pro národní bezpečnost Bena Rhodesa, začaly mít významný vliv na islámskou republiku a její ekonomiku.

Podle odborníků z agentury Bloomberg za rok Írán ztratí asi 10% jeho ekonomiky. Vzhledem k omezením uloženým Západem na vývoz ropy z tohoto státu na Blízkém východě, se dodávky černého zlata z Íránu okamžitě snížily o 52%.

Je pozoruhodné, že kvůli novým sankcím trpí nejen islámská republika, ale také Čína, která je hlavním importérem íránské ropy. Na seznam finančních institucí, problematických pro USA, se nedávno dostala čínská banka Kunlun, která stále provádí multi-milionové dolarové transakce jménem íránských bank, které mají nějakou souvislost s vládou. Na to v oficiální reakci Peking sdělil, že tato situace poškodí čínskou spolupráci se Spojenými státy.

Není divu, že izraelský postoj k této problematice je ještě tvrdší. Vláda židovského státu nemá pochyb o tom, že jediný způsob jak přimět Teherán, aby se vzdal svého jaderného výzkumu je použít proti této zemi vojenskou sílu.

"Vidím, jak režim v Íránu veřejně prohlašuje, že nás chce zničit. Pro naše zničení si připravuje jaderné zbraně. Pokud je rozhodnutí na mně, nedopustím aby se to stalo. Nechceme svěřit otázku našeho osudu a naší existence nikomu jinému, dokonce ani našim nejlepším přátelům ", řekl premiér Benjamin Netanjahu.

Židovský stát, který má mimochodem v rozporu s mezinárodním právem asi 200 jaderných hlavic si opakovaně stěžoval na ohrožení své bezpečnosti. Pod touto záminkou ve své době Izraelci obsadili více než 70% území Palestiny a Holandské výšiny v Sýrii. Přidělením částí Jeruzaléma Izrael argumentoval existenci v této oblasti židovských svatyň. Není pochyb o tom, že židovský stát se již naučil ospravedlnit v očích světa jeho vojenské agrese.

Mezitím Američané nadále vyzývají své izraelské protějšky, aby vyčkaly na válku proti Íránu dalších šest měsíců a nevyhledávaly problémy. Na nedávno uzavřeném jednání s vládou židovského státu Obama zdůraznil, že Teherán se přiblíží k vývoji jaderné zbraně až za šest měsíců. Tehdy, podle amerických úřadů, by měl být útok aplikován.

Proč to Západ potřebuje už dlouho není tajemstvím. Podmaněním dalšího státu na Blízkém východě se Amerika přiblíží o krok dále k zavedení úplné kontroly nad celým regionem a silnějšímu utáhnutí opasku kolem Ruska.


Zdroj : http://www.km.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat