24. 8. 2012

Zbraní syrské opozice jsou žoldáci

Podle zpráv zahraničních sdělovacích prostředků bojují v ozbrojeném konfliktu v Sýrii na straně opozice žoldáci z Afriky, Střední Asie, Blízkého východu. Řada zahraničních médií tvrdí, že na straně syrské opozice bojují i žoldáci z Čečenska, avšak prezident Čečenské republiky Ramzan Kadyrov podobná prohlášení rozhodně odmítá.

Pro dnešek jsou žoldáci pohodlným nástrojem silového řešení konfliktů. Jejich účast byla zjištěna ve všech ozbrojených konfliktech z posledních desetiletí. Podle mínění viceprezidenta ruské Asociace veteránů zvláštních služeb Valerije Malevanného je jejich účast v bojových akcích podmíněna efektivností:

„Jsme svědky toho, že v konfliktech, které vznikají na Blízkém východě, třeba v Libyi nebo Sýrii – bojují žoldáci. Jen oni mohou zvítězit, protože jsou vycvičeni jako příslušníci oddílů pro zvláštní účely. Žoldáky se obyčejně vždycky stávali lidé, kteří se nedokázali prosadit v normálním mírovém životě. Jsou to lidé, kteří byli nuceni odejít z armády, ze zvláštních služeb. Zvlášť vřele jsou vítáni právě ti, kdo mají za sebou armádu a zvláštní oddíly. Ti, na jejichž výcvik jsou náklady minimální a to, co dá vytěžit z jejich bojových vlastností, je naopak maximální“.

Valerij Malevannyj se domnívá, že s přihlédnutím k celkové nestabilitě na Blízkém východě jsou dnes hlavní centra přípravy „vojáků štěstěny“ soustředěna právě tam:

„Máme-li mluvit o velkých základnách pro přípravu žoldáků, pak je to Palestina, Saúdská Arábie, Libye a už zmíněná Sýrie na její hranici. Víme o tom, že na území Turecka už jsou dvě základny žoldáků, které trénují podle programů americké námořní pěchoty. A to už je příprava zvláštního oddílu. To už je státní úroveň přípravy žoldáků, díky jimž pak dochází na celém Blízkém východě k barevným revolucím“.

Expert předpokládá, že s přihlédnutím ke vzrůstajícímu napětí na Blízkém východě se bude počet dobře vycvičených ozbrojenců zvyšovat.

Zdroj : http://czech.ruvr.ru

Žádné komentáře:

Okomentovat