9. 9. 2012

Do roku 2030 by v Saudské Arabii mohla dojit ropa určena pro export

Ve zprávě Citigroup varovala, že v Saúdské Arábii do roku 2030 by mohla dojít ropa určená pro export , což vyvolává obavy, že cena ropy v nadcházejících letech může významně vyrůst.

Saudské království je největším světovým producentem ropy, které produkuje 13 procent všech denních dodávek ropy na světovém trhu. Země však může v budoucnu potřebovat více ropy, aby bylo možné zajistit její rostoucí poptávku po elektřině.

Její vývoz může začít stále klesat a "pokud se nic nezmění může Saúdská Arábie v roce 2030 úplně zastavit export", říká analytik Citi Heidi Rehmann.

Saúdská Arábie spotřebuje okolo 25 procent své ropy a pro výrobu elektřiny v zemi se z 50 procent používá jako palivo ropa. Na vrcholu energetické poptávky rostoucí o zhruba 8 procent ročně do roku 2032, země hodlá více než zdvojnásobit svou energitickou kapacitu využitím solární a jaderné energie.

Rehman však zpochybňuje Saúdské jaderné plány, vzhledem k potížím s financováním, bezpečnostními obavy o chlazení reaktorů v poušti a rizikem překročení nákladů

Pokud poptávka po elektřině poroste a palivo pro výrobu elektřiny zůstane stejné, pak "Odhadujeme, že v roce 2030, by se Saúdská Arábie stala čistým dovozcem ropy," píše.

Avšak vzhledem k tomu, že příjmy z ropy představují více než 80 procent celkových příjmů, si je Saúdská Arábie "plně vědoma tohoto problému, a toho že by měl být vyřešen."

Jeremy Leggett řekl, že zpráva měla "velký" vliv, a že globální pokles produkce ropy by mohl mít "velký dopad na světovou ekonomiku."

Zdroje : http://www.businessinsider.com  http://mixednews.ru
Žádné komentáře:

Okomentovat