6. 9. 2012

Jak dlouho zůstane dolar světovou rezervní měnou?


Často slýcháváme jak ve finančním tisku dolar nazývají "světovou rezervní měnou", což znamená, že americký dolar bude i nadále pokračovat v zachování své hodnoty. Ale tohle je ovšem špatný a nebezpečný předpoklad.
Od srpna 1971, kdy Nixon zavřel "zlaté okno" a odmítl zaplatit cokoliv ze zbývajících 280 milionů uncí zlata, americký dolar začal být považován za zcela nekrytou měnu. To znamená, že dolar měl zajistit jakési pokračování víry ve stabilitu a sílu americké vlády.

Ve skutečnosti, v roce 1971, Amerika přiznala svoji platební neschopnost. Všichni uznali, že v zájmu zajištění stability na trzích je třeba vyvinout novou měnu.

Vyvinuli nový systém, který umožnil USA tisknout peníze bez jakýchkoliv omezení. Finanční elita, s podporou amerických úřadů v roce 1970, uzavřela dohodu OPEC, podle které by měly být mezinárodní obchody s ropou prováděny pouze v amerických dolarech.

Na oplátku se USA zavázalo k ochraně království Zálivu, bohatých na ropu, před hrozbou invaze či vnitřního převratu. Toto opatření podněcovalo radikální islámské hnutí mezi těmi, kteří odmítali vliv USA v regionu.

Také to uměle posílilo dolar, což dalo USA neuvěřitelné finanční výhody. To umožnilo vyvážet inflaci, a zároveň nakupovat ropu a další zboží s obrovskou slevou.

Ale v roce 2003 začal Írán prodávat evropským a asijským kupcům svou ropu za euro. Také v roce 2008 íránská vláda otevřela na ostrově Kiš v Perském zálivu ropnou burzu, na které se mohlo obchodovat v eurech a jiných měnách. V roce 2009 Írán zcela zastavil všechny platby za ropu v dolarech. Tyto akce druhého největšího vývozce ropy v OPEC se staly přímou hrozbu pro zachování statusu dolaru jako světové rezervní měny, což částečně vysvětluje Americké aktuální nepřátelství vůči Teheránu.

Zničení petrodolarové dohody konkrétně ohrozilo postavení dolaru na Blízkém a Dálném východě a způsobilo vzápětí ještě větší hrozbu. Asijské centrální banky, které byly největšími dobrodinci v posledních dvaceti letech, ztratily chuť hromadit dolary. Čína, Japonsko a celkově celá Asie desetiletí ochotně investovaly do amerického dluhu, ale tohle nemůže trvat věčně. Zahraniční centrální banky pochopily, že američtí představitelé nemají dostatečnou disciplínu pro udržování stability své měny.

Pokud Amerika nezačne jednat hned, nahrazením systému nekryté měny stabilním dolarem, zajištěným drahými kovy nebo surovinami, dolar nedokáže udržet své postavení nejbezpečnější měny. Pokud tak neučiní, zbytek světa ustoupí od dolaru jako od světové rezervní měny.

Kongres a američtí spotřebitelé v zápětí zjistili, že zájmy se o dost prodraží. Pamatujte si, že celá spotřebitelská ekonomika USA je založená na touze cizinců držet americký dluh. Musí vytvořit nový řád ve světové ekonomice pokud federální vláda nebude moci tisknout, půjčovat si a utrácet peníze podle stupnice, která uspokojí jejich nekonečnou chuť po výdajích na úkor půjček.


Autor článku : Ron Paul

Zdroje : http://paul.house.gov http://mixednews.ru
Žádné komentáře:

Okomentovat