20. 9. 2012

Obyvatelé Floridy se staví proti geneticky modifikovaným komárům

Více než 90.000 obyvatel ze souostroví Florida Keys podepsalo petici, ve které protestují proti šíření geneticky modifikovaných komárů. Účelem vypouštění komárů je zastavení horečky s názvem "dengue".

  

Autorka petice proti vypouštění komárů Mila de Mier říká, že vědci si nejsou vědomi toho, že jejich vypouštění by mohlo mít vliv na stav Floridského ekosystému. Obvinila britskou společnost Oxitec, která vyvinula tento typ geneticky modifikovaných komárů tvrzením, že společnost neposlouchá obyvatele a jejich názory.
Výše uvedená společnost se zabývá laboratorním chovem těchto komárů už více než deset let. Předseda Perry Hedin přesouvá celou myšlenku vypouštění tohoto druhu hmyzu na floridské úřady a on a jeho společnost pouze "plní státní objednávku".

Druh, pod který spadají geneticky modifikovaní komáři se nazývá Aedes aegypti. Zástupci tohoto druhu jsou schopni snášet "horečku dengue." Vzhledem k tomu, že samci jsou geneticky modifikovaní, sterilní a nejsou odolní vůči infekci, padl návrh o vypuštění pouze samců v této oblasti. Při páření se samicí ji neoplodní a samice tudíž nepřinášejí plody.

Právě tato forma činnosti je nejúčinnější, protože se tímto způsobem může kontrolovat porodnost hmyzu a to umožňuje v krátké době snížit velikost populace. Poprvé byly experimenty provedeny v roce 2009 na Kajmanských ostrovech, které se nachází v Karibiku a prokázaly pokles populace o 75% za rok. Také se neprokázal žádný vliv tohoto typu komárů na ekosystém obce a dokonce se odhalilo i zmenšení počtu pesticidů, které se používají v boji s nositeli infekce - komáry Aedes aegypti.

Samičky komárů Aedes aegypti přenáší infekci virového onemocnění - horečky "dengue", rozšířené v Africe, Asii, Oceánii a Karibiku. Tato horečka postihuje v těchto zemích více než 100 milionů lidí ročně. Příznaky jsou bolesti kostí, bolesti svalů, intoxikace a dokonce jsou známy případy úmrtí.

Tato horečka se také běžné vyskytuje v 27 amerických státech a v roce 2009 a 2010 byla oficiálně zaznamenána. Vzhledem k velkému počtu turistů, kteří přijíždějí z nakažených obcí, je pravděpodobné, že nemoc se vrátí, i když v roce 2011 nebyly případy jejího výskytu zaznamenány.


Zdroj : http://kartinamira.info


  

Žádné komentáře:

Okomentovat