9. 9. 2012

Putin uzavřel fórum APEC: Rusko buduje mosty do Asie

Prezident Putin dnes prohlásil, že je naprosto spokojen s výsledky summitu APEC ve Vladivostoku. V projevu na závěrečné tiskové konferenci označil summit za jeden z nejplodnějších za celou existenci APEC. Dnes byla rovněž schválena Deklarace předáků ekonomik APEC.


Deklaraci podepsalo všech 21 účastníků fóra Asijsko-Tichomořské ekonomické spolupráce. Tento dokument se dá, ostatně, označit také za součást ruského programu integrace do asijské ekonomiky. Jako hostitelská země navrhlo Rusko pořad jednání s vlastními prioritami v různých sférách spolupráce. Jsou zachyceny také v Deklaraci. Hlavní výsledek je následující: naše země obrací svoji ekonomiku tváří k Asii a bude usilovat o to, aby se APEC stala stejně důležitým partnerem, jakým byla dosud Evropská unie.
Přitom, jak poznamenal prezident Putin, hodlá Moskva prosazovat své projekty na asijských trzích spolu s partnery z Celní unie: Běloruskem a Kazachstánem:

Rozvoj regionální ekonomické integrace je strategickou volbou Ruska. Hodláme ji realizovat na základě zkoordinovaných zájmů s partnery z Celní unie a Společného ekonomického prostoru. S ohledem na vyhlídky na založení Eurasijské ekonomické unie. Chci podotknout, že na vladivostockém summitu nepředstavovali jsme pouze vlastní ruské zájmy a přístupy, ale opírali jsme se o dohodnuté stanovisko Ruska, Kazachstánu a Běloruska.

Hlavní teze dokumentu jsou: liberalizace obchodu, posílení potravinové bezpečnosti, rozvoj dopravy a logistiky, spolupráce v inovační sféře.

Cíle byly vytčené kolosální. Někdy se zdá, že dokonce příliš odvážné. Ruský vicepremiér Igor Šuvalov na schůzce oznámil, že Moskva hodlá změnit za 5-10 let Tichomořský region v hlavního obchodního partnera. Pro porovnání uvedeme, že dnes připadá polovina obratu zboží na EU.
Prezident Putin odpověděl na příslušnou otázku velmi opatrně. Jde pouze o reakci na celkem přirozený proces, řekl:

Ohledně přemístění těžiště spolupráce do Asijsko-Tichomořského regionu mohu jen říci, že tady nemáme nic dělat uměle. Dnes činí obchodní obrat mezi RF a Evropou 51%. S Asijsko-Tichomořským regionem 24%. Ale podle růstu potenciálu tohoto regionu se bude podíl ruského obchodu na tomto směru zvyšovat. Chápeme, co se děje, a máme se na to připravit. A činíme to.

Ruský prezident vysvětlil, že jde o rozšíření kapacit Transsibiřské a Bajkalsko-Amurské železnice, výstavbu nových přístavů a energetických objektů. A tohle má pokračovat.

Zdroj : http://czech.ruvr.ruŽádné komentáře:

Okomentovat