15. 9. 2012

Severní Irsko na pokraji nového nábožensky motivovaného násilí

V hlavním městě Severního Irska Belfastu došlo minulý týden po delší době opět k tvrdému střetu mezi protestanty a katolíky. Aby policie situaci zvládla, musela použít nejen vodní děla, ale sáhnout i po střelbě do davu gumovými projektily.

Foto: Policie se připravuje na zásah proti demonstrantům v Belfastu / CNN  
Vyplývá to z informací, které zveřejnil deník The Belfast Telegraph. Rozbuškou konfliktu byl slavnostní pochod republikánské hudební kapely Flute Band a jejích katolických stoupenců, požadujících nezávislost Severního Irska na Velké Británii.

Jak informovala agentura Reuters, samotný pochod proběhl bez problémů, ale po jeho ukončení se katoličtí a protestantští mladíci napadli sprškou kamenů. K incidentu však došlo i v protestantské čtvrti, kde místní mladíci také ve stejné době zaútočili na hlídkující policisty.

Foto: Noční nepokoje v severoirském Belfastu / AFP
O tom, že problém je mnohem hlubší, než momentální nesouhlas s konkrétním pochodem, svědčí skutečnost, že policie musela zasahovat proti nepokojům v Belfastu až do středečního rána. Vzduchem přitom během všech nocí létaly nejen dlažební kostky a vše, co bylo po ruce, ale i lahve se zápalnou směsí, známou jako „Molotovy koktejly“.

Při nepokojích bylo zraněno přes šedesát britských policistů. Může přitom jít jenom o předzvěst toho, co Severní Irsko čeká na konci září, kdy Belfast čeká další náboženské demonstrace.

Hlavním příčinou náboženského konfliktu v Severním Irsku je dlouhodobá snaha irských nacionalistů (většinou katolíků) připojit britské Severní Irsko k Irské Republice. Proti tomuto záměru se staví severoirští protestanté. Tato skutečnost vedla mezi lety 1968 až 1998 v k občanské válce, která si vyžádala asi tři tisíce obětí.

Autor článku: Ctirad Sviták
Zdroj : http://www.armadninoviny.cz
  

Žádné komentáře:

Okomentovat