8. 9. 2012

Skotští nacionalisté chtějí změnit zákon, aby mohli pohnat Blaira před soud

Nezávislá poslankyně skotského parlamentu Margo MacDonald podala v tomto parlamentu rezoluci, požadující "drobnou zákonnou změnu, v jejímž důsledku by se vedení agresivní války s cílem změnit režim stalo trestným činem, aby mohl být Tony Blair ve Skotsku pohnán před soud."

Rezoluci hned podpořilo pět poslanců Skotské nacionalistické strany Annabelle Ewing, Gordon MacDonald, John Finnie, Chic Brodie a Jim Eadie.

MacDonaldová, která je bývalou náměstkyní předsedy Skotské nacionalistické strany, poukázala na to, že Skotsko má jedinečnou příležitost včlenit mezinárodní trestní právo do skotského práva, které je z historických důvodů odlišné od práva anglického.

Její manžel Jim Sillars, také bývalý náměstek předsedy Skotské nacionalistické strany, apeloval na šéfa strany Alexe Salmonda a jeho vládu, anebo na odvážného řadového poslance,", aby "zavedli retrospektivní právní úpravu, která by umožnila trestně stíhat bývalého britského premiéra z válečných zločinů."

Blairův zločin je podle mezinárodního práva známý pod dvěma jmény: zločin agrese a zločin proti míru. Norimberské zásady ho definují jako "plánování, přípravu, zahájení či vedení agresivní války". Znamená to válku vedenou za jíným účelem než za účelem sebeobrany, jinými slovy válku, která porušuje články 33 a 51 Charty OSN.

Že invaze do Iráku spadá do této kategorie se zdá být nesporné. Blairovi ministři to věděli a varovali ho. Jeho generální prokurátor varoval, že existují jen tři způsoby, jak by bylo možno válku proti Iráku ospravedlnit: "sebeobrana, humanitární intervence nebo akce na základě schválení Rady bezpečnosti OSN. První a druhý způsob nemohou být v tomto případě ospravedlněním." Blair se pokusil získat třetí ospravedlnění, ale nepodařilo se mu to.

Jeho ministr zahraničí Jack Straw Blairovi sdělil, že má-li být válka proti Iráku legální, "1. musí dojíd k ozbrojenému útoku na nějaký stát anebo se k takovému útoku musí schylovat, 2. použití síly musí být nutné a musejí být k dispozici další prostředky k zastavení či zabránění útoku 3. sebeobranné akce musejí být přiměřené a přísně omezené na zastavení útoku." Ani jedna z těchto podmínek nebyla splněna. Úřad vlády ho varoval: "Bylo by zapotřebí mít právní ospravedlnění invaze. Podle analýzy právní takové ospravedlnění v současnosti neexistuje."

Bez právního ospravedlnění byl útok na Irák masovým vražděním. Způsobil smrt 100 000 až jednoho milionu lidí a patří k největším zločinům, jakých byl svět kdy svědkem. Blair a jeho ministři pořád ještě chodí mezi námi a sbírají peníze, kamkoliv se vydají. Je to trpká obžaloba jednostrannosti systému mezinárodního práva: systému, jehož pokrytectví Tutu právem odhalil.

Zdroje : http://www.blisty.cz http://www.heraldscotland.com http://www.guardian.co.uk
Žádné komentáře:

Okomentovat