1. 9. 2012

Syrští teroristé pohrozili, že budou sestřelovat civilní letadla

Podle svobodné syrské armády nyní hrozí, že civilní lety použité režimem Bašára al-Asada pro dodávky zbraní z Ruska, Íránu, Iráku a Libanonu budou sestřelovány rebely. Mezitím, bezpečnostní síly zablokovali silnice vedoucí do Damašku a počet uprchlíků stále roste.Jak bylo vysvětleno zástupci tzv. rebelů, jsou civilní lety využívané syrskými orgány pro dovoz zbraní, což je nezákonné. Hlášeno to bylo agenturou Bloomberg s odvoláním na noviny "Asharq Al-Awsat."

Mnohé letecké společnosti snížily počet letů do Sýrie nebo je zcela eliminovaly poté, co na konci roku 2011 Liga arabských států uvalila na zemi sankce.

Mezitím, syrští opoziční aktivisté tvrdí, že v ekonomickým hlavním městě Sýrie - Aleppu, pokračují střety vládních sil s povstalci. Byly oznámeny útoky na budovu Ministerstva obrany a velitelství letectva. V místech střetnutí probíhaly nelítostné přestřelky. Výsledkem jsou desítky mrtvých a raněných. Jak uvedl v rozhovoru pro Reuters velitel jedné z povstaleckých skupin, jsou jejich útoky v Aleppu určeny k získaní času. "Pokud budeme i nadále držet svou pozici a útočit, v Assadově režimu budou vznikat ztráty na mezinárodních, regionálních a místních frontách, to posílí pozici rebelů a dá nám šanci přezbrojit a doplnit potřebné" - řekl polní velitel. Podle něj má jeho skupina 1300 bojovníků v Aleppu a 500 v sousedních provinciích.

 Pan Ki-mun - 8. generální tajemník OSN

V této souvislosti, generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že strany konfliktu v Sýrii musí zastavit násilí, zatímco ostatní státy musí přestat v poskytovaní zbraní. Uvedl to v pátek v Teheránu po setkání s premiérem Waelem Naderem Al‑Halqi a ministrem zahraničí Walidem Muallem. "Generální tajemník zdůraznil, že všechny strany konfliktu musí zastavit násilí a přestat s dodávkami zbraní. Taky vyzval k vpuštění do země humanitárních partnerů, které by umožnili poskytnutí pomocí těm, kteří ji potřebují." - Řekl na briefingu v sídle OSN mluvčí generálního tajemníka Farhan Haq. Dříve, v rozhovoru pro libanonskou televizní stanici "Al-Manar" syrský premiér řekl, že na setkání s generálním tajemníkem OSN, které se konalo na summitu Hnutí nezúčastněných zemí, popsal seznam států, které poskytují vojenskou podporu opozičním ozbrojeným skupinám. "Požádal jsem Pan Ki-muna, aby vyvíjel tlak na tyto země, aby zastavili probíhající krveprolití v syrské zemi" - řekl Al‑Halqi.


Pan Ki-mun také vyzval strany konfliktu k dodržování mírové mise zvláštního vyslance OSN o Sýrii a Ligy arabských států, Lakhdara Brahimi, který se ujme úřadu 1. září. Sýrský premiér uvedl, že jeho vláda je připravena k mírovému urovnání, a bude podporovat poslání Lakhdara Brahimi.

Na summitu HNS se očekává, že jeho členové podpoří v závěrečné deklaraci "mírové urovnání krize v Sýrii," a stejně tak odsoudí uvalení Západem ekonomických sankci proti Damašku. Toto dneska řekl pro agenturu Surya Al Ain náměstek ministra zahraničí Sýrie Fajsal Mekdad. Podle něj, tyto dva body jsou nejdůležitějšími v dokumentu, který bude schválen zástupci 120 zemí, které se sešli v Teheránu.

V průběhu diskuzí na tomto summitu, premiér Iráku Nouri al-Maliki příšel s novou iniciativou k řešení krize v Sýrii. Podle televizní stanice "Mayadin" jeho návrhem bylo zřízení v Sýrii, "demokratické, pluralitní vlády." Podle al-Málikího, by syrská vláda měla zastavit "vojenskou variantu" řešení krize a opozice ve stejnou dobu zastavit ozbrojené povstání. "Není možné dopustit, aby v Sýrii explodovala konfesionální bomba, což by mělo katastrofální následky pro celý region" - řekl al-Maliki.

Asistent Iráckého premiéra Ali Musawi řekl, že Bagdád chce uspořádat konferenci "kulatého stolu" za účasti všech zúčastněných v konfliktu stran. Jeho výsledkem bude vytvoření prozatímní vlády, ve které mohou být zástupci předchozí vlády. Prezident Bašár al-Assad musí vybrat postavu ze svého prostředí pro vyjednávaní s opozicí. Přechodné období bude zakončeno všeobecnými volbami pod záštitou OSN a Ligy arabských států.

Tiskový mluvčí Úřadu nejvyššího komisaře OSN pro uprchlíky / UNHCR / Adrian Edwards řekl na tiskové konferenci v Ženevě, že narůstá počet uprchlíků ze Sýrie, překračujících hranice sousedních zemí. Podle něj počet Syřanů, kteří jsou registrováni nebo je projednávána žádost o vpis do oficiální listiny v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku, dosáhl 229.000 lidí. "Tři tisíce lidí denně překračují syrské hranice, to je velmi vážná krize," - přiznal Edwards

Zdroj : http://www.fondsk.ru
Žádné komentáře:

Okomentovat