17. 9. 2012

Útok na Írán by mohl vyvolat válku na Kavkazu a ekonomické problémy

Strategické vojenské cvičení Kavkaz-2012, které začalo dnes v regionu severního Kavkazu by mohlo být předzvěstí ekonomických problémů Západu. Cvičení se týkají ruských očekávání, že by Írán do konce tohoto roku mohl být destabilizován. Pokud by se tak stalo, Rusko bude nuceno plnit své závazky vůči Arménii v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti(CSTO). Ruská armáda může vydláždit vojenský koridor přes centrální Gruzii a převzít tak kontrolu nad všemi hlavními ropovody a plynovody směřující z bohatých oblastí Kaspického moře na západ.

  

Ačkoliv některé z ruských cvičení předcházely velkým vojenským operacím (v Čečensku v roce 1999 a Gruzii v roce 2008) jsou obvykle prováděny za účelem ověření funkčnosti reforem provedených v armádě. Kavkaz-2012 je první velké vojenské cvičení, které se bude konat v jižním vojenském okruhu Ruska od prosince roku 2010, kdy Rusko provedlo zásadní změny ve svém resortu Ministerstva obrany a Strategického velitelství.

Navzdory protestům z Gruzie ohledně toho, že tato cvičení jsou naplánována tak, aby ovlivnila gruzínské parlamentní volby na začátku října, ruští představitelé trvají na tom, že cvičení Kavkaz-2012 je běžné cvičení a nesouvisí s událostmi v jiných zemích. Rusko zdůrazňuje, že cvičení se bude konat zcela na ruské půdě a že z něho budou záměrně vyloučeny jednotky ruských vojenských základen v Jižní Osetii, Abcházii a Arménii. V Arménii také 3. – 8. září CSTO provedlo své vlastní cvičení, tzv. Interakce-2012.

Podle generál-plukovníka Alexandra Postnikova, který je zástupcem náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil, je Interakce-2012 zcela oddělena od cvičení Kavkaz-2012 a to navzdory skutečnosti, že bude probíhat na opačných stranách Gruzie s intervalem pouze jednoho týdne. Cvičení CSTO Interakce-2012 se bude poprvé účastnit Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Ruští úředníci očekávají, že bude Írán kvůli jeho jadernému programu napaden Izraelem nebo Spojenými státy do konce roku 2012. Arménie je kvůli špatným vztahům s Tureckem, Ázerbájdžánem a Gruzií závislá na Íránu, pokud jde o dodávky energie a dalších nezbytných věcí.

Útok Izraelců nebo Američanů na Írán by vedl k vážné nestabilitě na jižních hranicích Arménie. Dodávky do Arménie budou pravděpodobně zastaveny, může dojít k velkému přísunu uprchlíků. Ruští vojenští úředníci pochybují, že rychlý úder Izraele by mohl zničit íránská jaderná zařízení.

Útok na Írán by byl pravděpodobně doprovázen provokacemi na sporných oblastech Arménie a Ázerbájdžánu. Od počátku 90tých let existuje "zmražený" konflikt v Náhorním Karabachu. Vláda Ázerbájdžánu se poslední dobou často přiklání na stranu Izraele a USA a je znepokojena akcemi Moskvy. Vláda Ázerbájdžánu se taktéž snaží získat tradiční Ázerbájdžánské území v severním Íránu, spolu s Arménií kontrolovaným územím na západě.

V případě vojenských akcí v Íránu nebo Ázerbájdžánu, ázerbájdžánští uprchlíci se budou nejspíše pohybovat na sever do Ruska. V březnu Rusko rozmístilo více než 20.000 vojáků 100 km od hranic s Ázerbájdžánem.

V případě nestability v Íránu, budou ruské akce vůči Arménii částečně způsobeny povinností CSTO o humanitární výpomoci. Nicméně to dá Rusku kontrolu nad energetickým koridorem Baku-Ceyhan pro přepravu ropy a zemního plynu z oblasti Kaspického moře do tureckého přístavu Ceyhan. Rusko ovládá ropovod a plynovod Baku-Novorossiysk, druhý z jediných dvou energetických koridorů v oblasti západně od bohatých kaspických uhlovodíkových ložisek. Ruská kontrola nad téměř všemi kaspickými zdroji energie, spolu s válkou v Perském zálivu, by mohla vést k bezprecedentním nákladům na palivo a ekonomické nejistotě na Západě.


  

Žádné komentáře:

Okomentovat