26. 9. 2012

V roce 2030 v USA počet obézních lidí bude převyšovat 44%

Jsme národ obézních lidí a pokud se nezačneme zdravěji stravovat a více hýbat, v roce 2030 většina z nás bude trpět obezitou. Tato znepokojivá situace může zvýšit výdaje na zdravotnictví až na 66 miliard dolarů
  

Tato pesimistická prognóza je ústřední myšlenkou studie nazvané O znamená obézní: jak obezita ohrožuje budoucnost Ameriky. Studii zveřejnila organizace Trust for America 's Health a Fond Roberta Wooda Johnsona. Studie přináší prognózy na základě vládní statistiky a vykresluje pochmurný reálný obraz: pokud se situace nezmění, v USA dvojnásobně naroste počet nemocných cukrovkou typu 2, nemocných na ischemickou chorobu, srdeční a jiná onemocnění.

Výzkum poukazuje na dvě možné varianty budoucnosti týkající se zdraví Američanů, říká se v prohlášení doktorky Risy Lavizzo-Moureyovej, šéfky fondu Roberta Wooda Johnsona. "Na všech vládních úrovních je nutné dělat politiku, která zachová zdraví, zabrání nemocem a sníží náklady na zdravotnictví. Jiným způsobem se to nedá ".

Pokud se zachová současná tendence, procento trpících obezitou v každém státě bude v roce 2030 převyšovat 44%, uvádí se ve studii. Současně se klade důraz na ty informace, které již máme. V minulosti výzkum vědců zveřejněný v American Journal of Preventive Medicine ukázal, že pokud se nezasáhne, podíl obézních lidí vzroste v roce 2030 z 36% na 42%. To znamená plus 550 miliard dolarů k celkovým nákladům na zdravotnictví.

Epidemie bude mít důsledky ve všem, počínaje naším systémem zdravotnictví, konče naší závislostí na zahraniční ropě. Výzkum například dokázal, že obezita nutí lidi, aby si kupovali větší auta, které spotřebovávají více paliva.

Někteří odborníci tvrdí, že problém se zveličuje. David B. Allison, šéf Centra výzkumu problémů stravování a obezity řekl pro stanici CNN, že metody měření tendencí obezity se velmi rozcházejí. Ekonom Justin Trogdon z RTI International pro agenturu Reuters uvedl, že model, který je ve studii použit, může převyšovat procento trpících obezitou a zakládá se přípustnosti, že aktuální tendence se zachovají, zatímco jiné prameny zase uvádějí, že procento obézních se snižuje.

Je to však pouze slabá útěcha, pokud uvážíme, že podle informací kontroly a prevence nemocí v USA trpí obezitou téměř 36% dospělé populace a 17% dětí. Od roku 1980 obezita v rámci dospělých se zdvojnásobila a u dětí ztrojnásobila.

Zdravotní následky spojené s obezitou jsou přímo fatální. Obezita zvyšuje riziko všech typů onemocnění a problémů se zdravím. Ve zprávě se uvádí, že počet lidí trpících cukrovkou, srdečními a jinými onemocněními se v roce 2030 zdvojnásobí. Objeví se 6 milionů nových případů onemocnění diabetes druhého typu a 5 milionů nových případů s ischemickou chorobou srdeční. Všichni tito nemocní lidé budou příčinou toho, že k výdajům, které jsou vynakládány na zdravotnictví a které nyní tvoří od 147 do 210 miliard dolarů se přidá dalších 66 miliard.

Ve studii se také hovoří o tom, že růst počtu trpících obezitou bude ekonomiku ročně stát přibližně od 390 do 580 miliard dolarů na úkor snížení produktivity práce.

Co se tedy dá dělat? Za prvé, více sportovat. Podle vědců na univerzitě v Pennsylvanii a na univerzitě v Marylandu, průměrný Američan věnuje sportu jen dvě hodiny, přestože centrum kontroly a prevence doporučuje dospělým od 18 do 64 let sportovat čtyři hodiny týdně.

Ve studii se také zmiňuje nutnost přísné vládní politiky prosadit zdravou stravu a pohyb, zejména dětí ve školách.

Existuje mnoho opatření, které vláda podniká na všech úrovních, počínaje zákazem škodlivé stravy ve školních automatech, zákaz velkých přeslazených nápojů, konče požadavky na sítě restaurací, aby měli k dispozici informace o výživnosti nabízených jídel.

To samozřejmě klade do centra pozornosti otázku o úloze, jakou vláda hraje v boji proti obezitě. Autoři studie však vyzývají úřady, aby se připojili k rodičům, lékařům a aby posílily opatření v zápase s tímto problémem.

"O tom, jak se dá zabránit obezitě víme nyní trochu více než před deseti lety," říká se v prohlášení Jeffa Leviho, výkonného ředitele organizace Trust for American Health. "Tato studie přináší informace o tom, jaké typy opatření zvýší počet hodin tělocviku na školách a zpřístupní ovoce a zeleninu a pomohou rozhodnout se ve prospěch užitečnějších věcí. Malé změny mohou přinést velký rozdíl. Změna politiky pomůže Američanům, aby se ve svém životě rozhodli ve prospěch užitečného ".

Zdroj : http://www.inosmi.ru http://www.chelemendik.sk/


  

Žádné komentáře:

Okomentovat