26. 10. 2012

7 z 10 asijských zemí uváže své měny k jüanu a odkloní se od dolaru

Podle zprávy Petersonova Institutu pro mezinárodní ekonomii (PIIE), poté, co státy regionu odmítly dolar a uvázaly své měny k čínskému jüanu, byl ve východní Asii vytvořen "Blok jüanů", který se stal významným signálem úspěšného prosazování čínské měny.
  

Zpráva říká, že od globální finanční krize, stále více a více zemí, zejména rozvíjející se ekonomiky, vidí jüan jako hlavní měnu pří určování směnného kurzu své měny.

Nyní sleduje sedm z deseti ekonomik v regionu, včetně Jižní Koreje, Indonésie, Malajsie, Singapuru a Thajska kurz jüanů s větším zájmem než kurz amerického dolaru.

Čína už dlouho slibuje přivést svoji měnu k globálnímu vlivu tak, aby šla v souladu s velikostí své ekonomiky, která se v loňském roce stala druhou největší na světě.

Podle poslední zprávy Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci, neboli SWIFT, obchod denominovaný v jüanech byl v červenci 10 % z celkového zahraničního obchodu Číny. Jen před dvěma lety se číslo rovnalo nule.

Jak Bloomberg cituje Group PLC Royal Bank of Scotland, přeshraniční obchod v RMB se v příštích třech letech ztrojnásobí na 6,5 bilionů jüanů (nebo 1,03 bilionů dolarů), v souladu s růstem vztahů s druhou největší ekonomikou na světě.

Royal Bank of Scotland vydal zprávu, že do roku 2015 se jüan stane plně konvertibilním.

V PIIE věří, že jüan může vyrůst k postavení mezinárodní měny do 10-15 let.

Kromě jihovýchodní Asie, roste obchod s jüanem i v jiných částech světa. Měny Indie, Chile, Izraele, Jihoafrické republiky a Turecka teď všechny pozorně sledují jüan, a v některých případech dokonce s větším zájmem než dolar.

Zdroj : http://www.chinadaily.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat