30. 10. 2012

Scény z Druhé světové války propojeny ve Photoshopu s dnešními ulicemi

Fotografický projekt připomíná, že lidé dnes chodí po stejných ulicích, po kterých kdysi chodili vězni nebo kapitulovali vojáci.

Osvětim, 27 leden 1945


  

"Je to trochu jako malování, při kterém se štětec ponoří do historie namísto barvy", řekla Jo Hedwig Teeuwisse.

Myšlenka tohoto projektu s názvem "Duch Historie" ji napadla před několika lety, když se jí podařilo sehnat na jednom z  "bleších" trhů v Amsterdamu, kde žije, několik starých negativů. "Velmi mě zaujaly tyto fotografie a chtěla jsem zjistit, kdo a kde je udělal. Začala jsem chodit po Amsterdamu, fotit stejná místa, která byla vyfocena na starých fotografiích a pak je spojovat v počítači". Od roku 2007 se její kolekce pomalu rozrůstá. Zpočátku to bylo jednoduché, jelikož žila v Amsterdamu, tak věděla kde jsou místa vhodná na focení. Ale jakmile projekt rostl a dařilo se jí získávat více a více fotek z Druhé světové války, tak už potřebovala pomoc. "Občas jsem uveřejňovala fotky na internetu a ptala jsem se lidí, jestli někdo neví, kde je ono vyfocené místo. Nyní sdílím staré fotky na Facebooku a prosím lidí, kteří vědí,  kde jsou skutečná místa, aby mi poslali fotky ze současnosti. Tato metoda mi pomáhá zpracovávat fotografie pořízené daleko od místa, kde bydlím".

Proces výroby fotky je velmi jednoduchý.  "Stará fotka se propojí s novou, synchronizuje se a odstraní se nepotřebné. Důležitý není samotný proces, jelikož většinu z něho udělá počítač a zpracování je pak celkem jednoduché. Důležité je rozhodnout se, co chcete ukázat, co odstranit a také dobře vybrat místo, které je reprezentováno. Pokud zvolíte správně, výsledek může "říci" celý příběh a donutí to lidi se zamyslet." Zde jsou dvě fotky, které se staly zdrojem pro fotku výše:


Autor horní fotografie je neznámy, autor spodní  je Tom Timmermann

Úkolem projektu je "odvrátit lidi od každodenností a donutit je přemýšlet o historii, o něčem skrytém a někdy zapomenutém, něčem, co se konalo tam, kde oni nyní žijí". Není to tak dávno, co po ulicích Evropy pochodovaly armády.

Fotografie, kterou autorka považuje za jednu z nejzajímavějších, byla vyfocena ve francouzském městě Cherbourg, na Rue Armand Levy. "Lidé tam chodí každý den a netuší, že tam někdo jednou zemřel."Na následujícím obrázku, kde jsou vyobrazeni vojáci běžící po ulici Avenue de Paris v Cherbourgu, je poslední voják průhlednější než ostatní ve skupině. Možná to bylo uděláno proto, že stál.  "Tak se mi zdá, jakoby někdo zůstal, jakoby historie byla  všude kolem a stála vedle nás", řekla Teeuwisse autorovi v dopise.Lidé čekají na příchod spojeneckých sil v nizozemském městě Dayvendreht, květen 1945
Němečtí vojáci se vzdávají, Francie, 1944
Němečtí vojáci, vracející se po kapitulaci do Německa, prochází kolem muže s holandskou vlajkou, květen 1945
Němečtí zajatci se eskortují americkými vojáky, Cherbourg, 1944
Náměstí Mary Ravenel , město Cherbourg

Zdroj : http://www.theatlantic.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat