5. 11. 2012

Americká ratingová agentura byla odsouzena za klamání investorů

Australský soud uznal agenturu Standard & Poor vinnou z klamání investorů. Během krize dávala mezinárodní ratingová agentura neoprávněně vysoké hodnocení cenným papírům, což způsobilo investorům značné ztráty. Teď kvůli tomu čelí mnohamilionové pokutě. Kromě toho, tento proces může být výchozím bodem pro podobné přezkoumání hodnocení ve státech Evropy.
  

Agentura S & P "uvedla v omyl a oklamala" australská města, když přidělila nejvyšší rating "AAA" cenným papírům Constant Proportion Debt Obligation (CPDO), zakoupeným v roce 2006, uvádí se v rozsudku federálního soudu Austrálie. Australské obce mají právo na náhradu škody způsobené agenturou S & P.

Žalobu k soudu na ratingovou agenturu podalo v říjnu loňského roku celkem 12 australských měst. V roce 2006 odbornicí S & P tvrdili, že riziko nesplacení dluhopisů CPDO je méně než jedno procento, ale po několika měsících papíry ztratily 90% své hodnoty. Australské obce ztratily ze svých investic 16,6 milionu dolarů, píše Bloomberg.


Soudkyně Jane Dzhegotová také vypočítala, že nizozemská banka ABN Amro, která organizovala uvolňování CPDO, měla zájem o takové rozhodnutí S & P. Soud rozhodl, že celková škoda způsobená australským městům od organizátorů uvolňování dluhopisů a úvěrové agentury byla více než 31 milionu dolarů. S & P ale popírá jakékoli provinění a plánuje se odvolat proti rozhodnutí.

"Jedná se o první případ, kdy byla agentura obviněna ze zveličování ratingu", řekl profesor Harald Shula z University of Technology v Sydney. Podle něj to může vést k tomu, že v blízké budoucnosti za tyto chyby budou platit ratingové agentury a ne investoři.


"Rozhodnutí soudu by mohlo být ranou pro ratingové agentury, které měly po mnoho let zájem o dosažení zisku. Tohle podpoří transparentnost hodnotícího procesu", řekla partnerka advokátní kanceláře Piper Alderma, Amanda Bunton.

Rozhodnutí australského soudu by mohlo vést k tomu, že Standard & Poor ponese odpovědnost za podvodné hodnocení v jiných zemích, řekl výkonný ředitel MMF Austrálie. Tato společnost podala podobnou žalobu na 2,6 miliardy dolarů. MMF Austrálie utrpěla obrovské ztráty z prodeje cenných papírů v Evropě poté, co jim S & P přiřadilo nadhodnocený rating.

Mnoho australských měst, poté co ztratilo miliony kvůli chybným akcím S & P, bylo nuceno odstoupit od programu infrastruktury. Například město Cooma-Monaro v jihovýchodní Austrálii nemělo ani na opravu chodníku. Ztráty z dluhopisů zničily téměř polovinu městského rozpočtu. "Dali jsme stranou peníze na horší časy. Byla to obrovská rána pro náš rozpočet", řekl starosta Cooma Monaro, Dean Lynch.


Akce agentury, které by mohly navyšovat ceny cenných papírů, se mohly stát jednou z příčin finanční krize v roce 2008, kdy mnoho dluhopisů s ratingem "AAA" bylo za krátkou dobu bezcenných. Výsledkem toho bylo, že mnoho investorů ztratilo asi 2 biliony a zkrachovali.

Od počátku globální finanční krize v roce 2008, se snaží národní regulátoři po celém světě snížit míru vlivu "velké trojky" agentur, Moody, Standard & Poor a Fitch Ratings, které dohromady zabírají 95% světového trhu.


Zvláště rozhořčeni byli evropští činitelé tím, že S& P před rokem omylem snížila rating Francii. Regulační orgány země začaly s kontrolou ratingové agentury a vyšlo najevo, že S & P chybovala z technických důvodů.

Kritika mezinárodních ratingových agentur se vyvinula ve veřejné protesty. Portugalci na sociální síti Facebook vytvořili skupinu proti Moody, Fitch a Standard & Poors.

Další skandál agentuře S & P způsobilo snížení úvěrového hodnocení USA z "AAA" na "AA +". Americké ministerstvo spravedlnosti podezíralo agenturu ze zaujatosti při udělování ratingu desítkám hypotečních cenných papírů a začalo své vlastní vyšetřování.


V červenci 2012 evropský finanční regulátor, Úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA), zahájil kontrolu tří hlavních ratingových agentur: Standard & Poors, Fitch Ratings a Moody Investors Service. V rámci řízení budou zkoumány metody, které analytici používají k posouzení hodnocení bankovních organizací. Kontrola bude dokončena do konce roku 2012.


Evropané se snažili vytvořit svou vlastní ratingovou agenturu, nicméně tento projekt musel být odložen kvůli nedostatku peněz. Malá skupina odborníků pokračuje v práci v tomto směru.


Vlastní ratingovou agenturu, rivala "velkétrojky" se také rozhodlo vytvořit Rusko a Čína. Universal Credit Rating bude založená čínskou Dagong, americkou ratingovou agenturou Egan-Jones a ruskou RusRating. Bude vytvořena jako "zcela nezávislá ratingová služba" a nebude představovat žádný stát nebo skupinový zájem. 
  

Žádné komentáře:

Okomentovat