27. 11. 2012

Čokoláda: lahůdka s výkonným léčebným účinkem

Čokoláda je určitě jedna z nejoblíbenějších lahůdek na světě, ročně se jí produkuje tisíce tun a její historie v Jižní Americe sahá nejméně do roku 1100 př. n.l.  

Nicméně, někteří milovníci čokolády se při její konzumaci cítí trochu nepříjemně, protože ji spojují se sladkostmi (to vyplývá z faktu, že se v obchodě nachází v sekci cukrovinek, kde ji můžete nalézt) a přitom nevědí nic o předběžných a klinických studiích, které ukázaly, že to je spíše lék než-li sladkost.

Ve skutečnosti může čokoláda přinést do farmaceutického průmyslu nejméně 29 miliard dolarů, na základě studie z roku 2006, která zjistila, že pravidelná konzumace čokolády snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění o 50 procent. Přitom účastníci této studie snědli pouze 2,11 g čokolády denně!

Nová studie „American Journal of Clinical Nutrition“ ukázala schopnost čokolády a jejich aktivních složek (kakao, Flavan-3-oly) snížení dopadu široké škály rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění, z nichž některé zahrnovaly inzulinovou rezistenci.

Bylo provedeno dvaačtyřicet krátkodobých a dlouhodobých experimentů, které ukázaly průměrné 33 % snížení inzulínové rezistence po užívání čokolády.

Výsledky jsou ohromující, protože čokoláda je obvykle považována za viníka zvýšení hladiny krevního cukru a inzulínu v krvi, což vede k rozvoji zvýšené odolnosti vůči inzulínu.

Nová studie nejen odhaluje tuto mylnou představu, ale také vrhá světlo na to, že jíst čokoládu (zejména přírodní a tmavou) může být užitečné při prevenci a léčbě diabetu prvního a druhého typu. Jednou z užitečných vlastností čokolády je dobře známá schopnost redukovat příznaky dysfunkce endoteliální tkáně (tkáň, která vystýlá stěny cév a srdečních dutin). Zvýšený krevní cukr vede ke glykaci (oxidace a karamelizace cukru v krvi), dále k fixaci vazby cukrů, bílkovin a lipidů na stěnách cév a vnitřních orgánů, což způsobuje narušení. Pacienti s diabetem dobře reagují na schopnosti kakaa rozšiřovat tepny, což vede ke snížení onemocnění a v důsledku toho i snížení úmrtnosti.

Prokázané blahodárné účinky čokolády na zdravé lidi po čtyřicítce

Výzkumy pokračující více než deset let ukazují účinky čokolády na snížení krevního tlaku. Díky ní je možné předejít a omezit projev endoteliální dysfunkce (hlavní viník aterosklerózy), chrání proti rozvoji ischemické choroby srdeční, snižuje riziko mrtvice a zabraňuje oxidaci cholesterolu (proces proměny užitečných lipoproteinů na škodlivé). A to je pouze pět ze čtyřiceti možných zdravotních výhod spojených s pravidelnou konzumací čokolády.

Každá seriózní diskuze o léčivých vlastnostech čokolády by měla být provedena specialisty, vzhledem k současnému porušování pravidel trhu s čokoládou, existuje dokonce i informace o tom, že je schopna vyvolat u dětí závislost. Při pěstování s používáním chemikálií mohou kakaové boby obsahovat zbytky nebezpečných herbicidů - glyfosátů (účinná látka herbicidu značky Roundup). Ten spolu s dalšími biocidy je široce používán v zemědělství, takže uživatel musí věnovat zvláštní pozornost, aby nebyl podveden.

Také stojí za zmínku, že mnoho zdánlivě nezávislých značek jako „Dagoba“ nebo „Green & Black“ bylo koupeno velkými korporacemi, jako je „Hershey“ a „Cadbury“. To znamená, že zatímco si myslíte, že jste jedli čokoládu té nejvyšší kvality, ve skutečnosti pro její výrobu a prodej nemusí být použito vysoce kvalitních surovin nebo se mohly porušit podmínky obchodu. Jinými slovy, je třeba nejprve pochopit co a jak.

Protože jsou v čokoládě přítomny farmakologicky aktivní látky, měla by být konzumována s mírou. Je důležité věnovat velkou pozornost tendenci používání čokolády pří sebe léčení, zvláště pokud je ve výrobku snížen obsah kakaa a obsah cukru naopak zvýšen.


Zdroj : http://www.activistpost.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat