27. 11. 2012

Dvě nepříjemná měnová rozhodnutí: tisknout dál nebo netisknout

Ekonom a autor Detlev Schlichter řekl, že vláda nyní čelí dvěma nelehkým rozhodnutím, zastavit tisk peněz a způsobit ekonomickou tíseň nebo pokračovat v tisku a riskovat tím kompletní kolaps měny.
  

Schlichter je autorem knihy „Kolaps papírových peněz - šílenství pružných peněz a budoucí zhroucení měny“ a je také bývalý správce aktiv.

„Když papírové peníze umřou, věčné peníze, a to zlato a stříbro, zažijí triumfální návrat“, řekl Schlichter. Dále zmínil, že v celé historii každý experiment s papírovými penězi nakonec propadl kvůli nadměrným emisím.

Pokud jde o dluhopisy, které jsou nejhorší skupinou aktiv ze všech, zvláště jedná-li se o vládní dluhopisy, dodává autor. „Ve většině případů jsou neskutečně drahé, hlavně když si uvědomíte, že většina z nich nikdy nebude splacena.“

Globální ekonomický „establishment“ řídící finance, politici a centrální bankéři jsou jednotní v jejich přístupu ke snadnému řešení krize a růstu jako obvykle. Ale Schlichter vidí temnou budoucnost.

„Když tento sud se střelným prachem“, jak říká Schlichter obrovským dluhům zkrachovalých velkých zemí a jejich výnosnosti 1-2 procent, „exploduje, tak následky budou velmi závažné“.

„Zlato možná už není levné, ale akcie a nemovitosti jsou ještě více nadhodnocené“, řekl. V případě inflační spirály nebo měnového kolapsu si Schlichter myslí, že by bylo lepší vlastnit zlato.

Dnes by bylo lepší vlastnit raději zlato než papírové peníze pouze v případě, kdyby centrální banky zastavily tisk peněz. V roce 1980 to přesně udělal předseda Federálního rezervního systému Paul Volcker. Úrokové sazby skočily, ekonomika upadla do těžké recese, dolar byl oživen a ceny zlata prudce klesly.

Je ale přesvědčen, že tento scénář je dnes nepravděpodobný. „Globální finanční systém je zatížen mnohem větším zadlužením, než tomu bylo před 32 lety a je nyní mnohem více závislý na nekonečném toku levných peněz od centrální banky.“


Zdroj : http://www.moneynews.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat