16. 11. 2012

Eurozóna se propadla do druhé recese

Eurozóna podruhé za poslední čtyři roky oficiálně sklouzla do recese, jelikož prudký pokles aktivity v zadlužených jihoevropských zemích má negativní vliv na výkon celého regionu.  
První údaje poskytnuté Eurostatem o hrubém domácím produktu za období tří měsíců končící v září, vykazuje pokles eurozóny o 0,1 procenta, čemuž předcházel pokles ve druhém čtvrtletí o 0,2 procenta a to potvrzuje skutečnost, že měnová zóna 17 ​​zemí se vrátila zpět do recese poprvé od roku 2009.

Úsilí vlád i na soukromé úrovni s cílem omezit dluh, rostoucí nezaměstnanost a nejistotu ohledně osudu slabších členů eurozóny potlačuje hospodářskou činnost.

Vedoucím ekonomikám - Německu a Francii, se daří udržovat mírný růst, ale tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo ve třetím čtvrtletí na 0,2 procenta z 0,3 procenta růstu v předchozím čtvrtletí, což potvrzuje zpomalení, ke kterému došlo ve vývozu a údajích průmyslové výroby.

Francie pozitivně překvapila, když ukázala nárůst o 0,2 procenta, ale Itálie je stále v recesi. Ekonomové varují, že krátkodobé vyhlídky pro region zůstávají špatné.

Evropská komise snížila svůj odhad pro rok 2013 na pouhých 0,1 procenta. ECB zveřejní své revidované odhady příští měsíc.

„Současná politika Evropy, zdá se, není slučitelná s výrazným oživením ekonomiky v jakémkoli smysluplném časovém rámci a na periferii výhledu pro ekonomiku připomíná více depresi než recesi“, napsali ekonomové „Nomura“ ve svém globálním průzkumu tento týden. Netřeba dodávat, že evropská neschopnost růstu znamená, že platební problémy periferních ekonomik v roce 2013 budou i nadále zvýšeny.“

Evropská unie byla schopna se vyhnout recesi v tomto čtvrtletí, když ukázala růst 0,1 procenta po propadu o 0,2 procenta v předchozím čtvrtletí. EU pomohl jistější výkon, než se očekávalo, ve Spojeném království, v důsledku jednorázových faktorů jako jsou olympijské hry v Londýně. 

Zdroj : http://money.cnn.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat