3. 11. 2012

GATA : 80% zlata, které svět vlastní neexistuje

Sekretář a pokladník Zlatého antimonopolního výboru (GATA) Chris Powell řekl v nočním vysílání Bernieho Lo na CNBC Asia, že centrální banky i nadále manipulují trhem se zlatem, jelikož mají zájem v podpoře vládních dluhopisů a dolarů, stejně jako v udržování nízké úrokové sazby. Powell varoval před "papírovým zlatem", a řekl, že "se snaží přesvědčit investory, že v případě že kupují zlato, je vhodné kupovat skutečné kovové zlato".  
Není nutné hromadit "papírové zlato" a ukládat jej do bankovního systému. Podle odhadu "75-80 % zlata, které svět věří, že má, neexistuje, ale existuje pouze tvrzení bank o zlatě, které je pojištěné centrálními bankami."

Bernie se ptá co bude výsledkem?

Z hlediska ceny Powell říká, že nebude dělat předpovědi, ale přemýšlí o tom, "Jaká by byla cena zlata, pokud by si svět uvědomil, že 80 % zlata, které si myslí, že vlastní, ve skutečnosti neexistuje."

"Pak by nestačily nuly k určení jeho ceny."

Powell řekl, že kupující by měli mít zlato "po ruce", nebo jej vyvést pryč z bankovního systému. Došel k závěru, že skrytý zásah do trhu se zlatem může trvat tak dlouho, dokud budou kupující i nadále držet papírové zlato namísto skutečného.

Teorie GATA je sporná, ale některé jimi poskytnuté důkazy a argumenty jsou docela přesvědčivé. Pojďme tedy počkat na nějakého jiného analytika, který se rozhodne vyvrátit jejich tvrzení.

Zdroj : http://www.wealthwire.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat