4. 11. 2012

Kanaďanům skrývajícím tvář na demonstracích hrozí až 10 let vězení

Kanada je blízko k přijetí návrhu zákona o zákazu skrývat svou tvář při nepokojích a protestech. Pokud tento zákon bude přijat, může porušující čelit až 10 letům vězení. Parlament již podpořil návrh zákona (Bill C-309), který je nyní v řešení v Senátu.  
Pokud bude zákon nakonec přijat, za snahu skrýt svou tvář v průběhu demonstrace a protestů, se bude trestat až na 10 let ve vězení, a během ilegální demonstrace na pět. Takové zákony nebudou mít vliv na účastníky povolených protestů.

MP Blake Richards, který byl zastáncem zákona, uvedl, že tato opatření jsou zaměřena proti krutosti a vandalismu.

Zejména se jedná o anarchistickou skupinu Blak blok, jehož členové nosí černé oblečení a přikrývají jejich tváře slunečními brýlemi šátky a kapucemi.Skupina se aktivně účastnila studentských demonstrací v Quebecu na začátku tohoto roku.

Původně návrh zákona přišel v reakci na nepokoje hokejových fanoušku ve Vancouveru v roce 2011. Tehdy policie zaznamenala 15 000 trestných činů, ale téměř nikoho se podařilo najít a zatknout, protože tito členové byli skryti.

Schválení návrhu zákona nepodporují všichni kanadští politici. Někteří se dokonce domnívají, že by to mohlo byt začátkem "nebezpečného jevu."

"Je například nízko-natáhnutá pletena čepice maskou, skrývající svou tvář?", ptá se vůdce místních liberálů Bob Rae, "budeme zakazovat lidem, aby se účastnili protestů, mají-li na sobě závoj?".

Poslanec Kerlayn Bennett se domnívá, že zákon by mohl byt začátkem velkých množství "preventivních" zatýkání. To zase bude vést k řadě soudních sporů ze strany demonstrantů, kteří se budou domnívat, že byli zadržení neoprávněně.

Mnozí politici neberou návrh zákona vážně, protože si myslí, že je to "dělá trestným něco, co už trestné je."

Skrývat tvář při účastí v protiprávní činností, která zahrnuje i povstání bylo již zakázané dříve. Inovaci je pouze skutečnost, že zákonu se budou týkat nelegální shromáždění.

Zdroj : http://russian.rt.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat