4. 11. 2012

Nové nepokoje v Libyi: obyvatele Benghází požadují autonomii

Přes tisíc Libyjců pochodovali v centru města Benghází a požadovali autonomii pro východní část země bohatou na ropu. Požadavky vyvolaly silnou reakci ze strany vlády, která uvedla, že tyto postoje jsou vyvolané Západem s cílem oslabit Libyi.  
Demonstranti, kteří trvají na vytvoření částečně autonomní oblasti Cyrenaica, rozvinuli transparenty a skandovali separatistické slogany. "Ignorování naší poptávky federalismu má závažné důsledky pro budoucnost země", - zní nápis na jednom z transparentu.

Cyrenaica je region,který se táhne od pobřeží Středozemního moře až k jižní hranici s Čadem. V jeho hlubinách se nacházejí téměř tři čtvrtiny zásob ropy v Libyi.

Dříve členové separatistického hnutí učinili oficiální prohlášení, ve kterém vyjádřili svou "plnou podporu pro zvolenou vládu, která byla schopna získat důvěru kongresu a má v úmyslu položit základy nové ústavy ústavními normami z roku 1951."

Podle ústavy z roku 1951, která byla přijata po získaní nezávislosti, Libye je federálním státem rozděleným do tří provincií: Tripolitania na západě, Cyrenaica na východě, a Fezzan na jihu. Nicméně v roce 1963 byla Libye vyhlášena unitárním státem.

Aktivisté chtějí, aby se druhé největší libyjský město Benghází stalo ekonomickým hlavním městem země, kde by se nacházela centrální banka a ministerstvo financí a ropy.

Zdroj : http://russian.rt.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat