8. 11. 2012

Rusko je země s největším jaderným arzenálem na světě - 10 000 hlavic

Podle odhadů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru má Rusko největší zásoby jaderných hlavic.
  


Na celém světě je asi 19 000 jaderných hlavic, které se nacházejí v osmi zemích. Na seznam zemí patří i Izrael, který podle odhadů ústavu vlastní 80 jaderných hlavic. Izrael oficiálně provádí politiku „jaderné nejednoznačnosti“, ale téměř všichni věří, že vyrábí jaderné hlavice.

USA má druhý největší jaderný arzenál - okolo 8 000 hlavic. Obě velmoci mají více než 90 procent světových jaderných zbraní. Francie má podle odhadu 300 jaderných hlavic, následuje Čína s 240 hlavicemi, Británie s 225 hlavicemi a uzavírá to Indie a Pákistán, kteří mají asi 100 jaderných hlavic v každé zemi.

USA a Rusko redukovalo své jaderné zbraně asi o 6 a 10 %. Severní Korea nebyla zahrnuta do seznamu, i když provádí jaderné zkoušky. Tato země tvrdí, že má bojeschopné jaderné zbraně.

V tentýž den, kdy byla zveřejněna Stockholmská zpráva, na výročním zasedání Asociace pro kontrolu zbrojení ve Washingtonu, američtí úřednicí uvedli, že kromě odpovědného přístupu ke snižování počtu jaderných zbraní, Obamova administrativa také snížila jeho roli v strategii národní obrany. Dále uvedli, že nechtějí vyvíjet nové jaderné zbraně a řešit nové jaderné otázky.

Státní tajemník pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Rose Gottemoeller řekla : „Snažíme se vytvořit prostředí, v němž by bylo omezení používání jaderných zbraní jedinou prioritou našich jaderných zbraní.“

Zdroj : http://www.israelnationalnews.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat