28. 11. 2012

Rýsující se krize v Japonsku

Většina světových médií je v současné době zaměřena na čínské vedení, vyhlídky balancování USA nad rozpočtovou propastí a nejnovější hrozivé zprávy z eurozóny. Nicméně, chytří investoři začínají obracet zrak na Japonsko, které může byt příčinou další globální katastrofy.
  

V posledním čtvrtletí hrubý domácí produkt Japonska poklesl o 0,9 procenta, zatímco průmyslová výroba poklesla o 8 procent. Jeho vlajková loď v automobilovém průmyslu Toyota oznámila další očekávané vracení svých vozů.

 Někdejší vlajkové lodě v elektronice se dnes sotva drží. Sharp očekává roční ztrátu 5 miliard dolarů, Panasonic propustil 10 tisíc lidí a akcie Sony klesly na 30leté minimum.

Některé z těchto problémů lze přičíst ke krizi ve vztazích mezi Čínou a Japonskem, způsobené územními spory o ostrovy Senkaku a následný bojkot japonského zboží. Nicméně, krize v základu je mnohem vážnější.

Japonsko je země s největším dluhem na světě, který činí 225 procent HDP. Rozpočtový deficit v letošním roce bude přinejmenším 480 miliard dolarů. Přes téměř nulové úrokové sazby, Japonsko bylo schopno se starat o svůj obrovský dluh, protože japonští investoři ho i nadále kupovali.

Ale jak dlouho si to budou moci dovolit? Japonci byli kdysi mezi nejvíce šetřivými lidmi na světě. Ale za posledních pět let byly úspory domácností menší než 2 procenta z celkového výdělku, což je o půlku méně i nízké úrovně v USA.

Japonsko bylo schopno tradičně financovat dluh prostřednictvím velkého obchodního přebytku, silné exportní mašiny, a taky pomocí plateb z japonských investic v zahraničí. Ovšem oba dva tyto zdroje příjmu vysychají.

Přebytek obchodní bilance byl podkopnut slabostí elektronických gigantů a také z velké části loňským tsunami a jadernou havárií. S ukončením provozu svých jaderných elektráren, musí země utrácet 5 miliard USD měsíčně za dovoz ropy a plynu ze zahraničí.

Proto Japonsko nyní funguje v deficitu obchodní bilance. Během první poloviny fiskálního roku 2012, ukončeného v září, Japonsko vykázalo obchodní deficit 40,6 miliard dolarů, což je o 90 procent větší ve srovnání s předchozím rokem, a je nejvyšší od roku 1979, odkdy Ministerstvo financí začalo vest záznamy.
V září deficit překročil 7 miliard dolarů a tím se stal už třetím, po sobě jdoucím deficitním měsícem.

Z toho vyplývá otázka, jak bude Japonsko financovat svůj dluh a rozpočtový deficit v budoucnu?

Může zvýšit úrokové sazby, ale to přece znamená, že za obsloužení deficitu bude muset zaplatit ještě více.

Taky může tisknout peníze, ale to již nějakou dobu dělá a trhy nereagovaly nebo téměř nereagovaly na oslabení jenu.

Situace se bude muset změnit a něčeho se budou muset vzdát. Buď to jena bude muset prudce znehodnotit nebo bude vláda muset snížit výdaje a deficit, a nebo bude muset země zvyšovat úrokové sazby.

Každá z těchto možností je vážným problémem pro světovou ekonomiku a bez pochyb také velkou výzvou pro Japonsko.

Co se týče současné situace, tak pokud korporátní Japonsko nenajde nový zdroj exportu nebo dokud se země nevrátí k jaderné energii, bude velmi těžké najít alternativu k prudké devalvaci jenu, rostoucím úrokovým sazbám nebo těžkým rozpočtovým škrtům.

Japonsko mohou potkat všechny tyto tři možností najednou.
Zdroj : http://www.upi.com

  

2 komentáře:

 1. zaujalo ma hlavne: S ukončením provozu svých jaderných elektráren, musí země utrácet 5 miliard USD měsíčně za dovoz ropy a plynu ze zahraničí.
  = dobry kseft pre niekoho

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mozno to bol zamer niekoho, aby Japonci boli odkazani na tieto zdroje, ked bola ta katastrofa...ktovie kde je pravda...

   Vymazat