28. 11. 2012

Situace v Káhiře se vyostřuje, policie použila zbraně

Situace v centru Káhiry se zhoršuje. K protestujícím se připojili profesionální právníci. Říkají, že egyptský prezident Mohammed Mursi musí odstoupit. Na policii létají kameny a bylo zraněno několik desítek lidí.
  

"Jdi pryč, jdi pryč!" - hlasitě skandují právníci. Vedle nich jsou stoupenci světské vlády a koptských křesťanů. "Muslimské bratrstvo" ukradlo Egypťanům svobodnou společnost, je psáno na obrovské vlajce, kterou mávají protestující.

Účastníci akce protestu plánují zůstat v centru města do posledního. "Přišli jsme sem pro zrušení Mursiho vyhlášky o Ústavě", - řekl demonstrant Mahmoud Yousef.

K odpůrcům režimu se připojuje více a více demonstrantů. Policie se pokusila rozehnat demonstranty granáty se slzným plynem, ale to jen ještě víc vyprovokovalo protivníky egyptského prezidenta. Na policii letěli kameny. Policie na to reagovala střelbou ze zbraní s gumovými kulkami a zranila desítky lidí.

Egyptský prezident zatím na protesty nijak nereagoval. Jeho stoupenci ze strany "Muslimské bratrstvo" původně plánovali shromáždění na podporu prezidenta 27. listopadu, ale pak od svých plánu odstoupili.

Situace v Egyptě se začala vyostřovat 23. listopadu. Prezident Mohammed Mursi vyhláškou zakázal občanům Egypta zpochybňovat jeho rozhodnutí a odvolal generálního prokurátora. Toto opatření naštvalo prezidentovy protivníky. Příznivci světských úřadů označili Mursiho za "nového faraóna" a vyzvali své příznivce, aby protestovali.

Mursiho rozhodnutí se stalo katalyzátorem pro masové nepokoje proti "Muslimskému bratrstvu." Umírněná islámská strana přišla k moci po revoluci v lednu 2012, při které byl svržen bývalý prezident Husní Mubarak.
Strana získala nejvíce hlasů v parlamentních volbách a podařilo se jí prosadit svého kandidáta na post prezidenta.

I přes dosáhnutou moc "Muslimské bratrstvo" nebylo schopné vyřešit vnitřní problémy Egypta. Nezaměstnanost je stále vysoká a ekonomika překonává následky globální krize. Za těchto okolností ideologické zákazy, které se postupně zavedly "Muslimským bratrstvem" nemají moc sympatie u Egypťanů.

"Mursiho vyhlášky" vedly k tomu, že lidé v několika egyptských městech obsadili místní pobočky "Muslimského bratrstva." Na severu Egypta odpůrci a příznivci strany vyprovokovali šarvátku, která skončila smrtí teenagera.

Nyní Mursiho příznivci se obávají pokračování těchto nepokojů. Plánují uspořádání nonstop kontroly v největších městech, a vybudování tzv "lidské řetězu", spojení Káhiry s provinciemi a tím ukážou, jak lidé v Egyptě milují svého prezidenta.

Připomeňme, že za shromážděními stojí vojenské vedení Egypta a část politických stran, které používají prostředky, které obdržely od USA k aktivaci svých příznivců.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat