3. 12. 2012

BRICS - nový světový bankéř?

Podle údajů z diplomatických zdrojů, sdružení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) začalo plánovat svou vlastní rozvojovou banku a nový záchranný fond, který je tvořen spojením zlatých rezerv jejichž celková částka se odhaduje na 240 bilionu dolarů. Představu o rozsahu projektu lze získat z faktu označeného webem „Russia & India Report“: kapitál fondu bude větší než součet hrubého domácího produktu (HDP) asi 150 zemí.
  

Mnozí věří, že zájem zemí BRICS v tvorbě institucí je spojen s rostoucí nespokojeností s finančními institucemi s dominancí Západu jako je Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF). Například zatímco Evropská dluhová krize umožnila BRICS žádat větší slovo v MMF, v současné době podíl pro hlasování ve fondu soustředěný v jejich rukou je asi jen 11 procentní. Pro srovnání, podíl USA v hlasování je 16,75 procent, což jim umožňuje vetovat jakékoli zásadní rozhodnutí vyžadující 85 procent kvalifikované většiny. Británie a Francie má více hlasů než kterákoliv země BRICS samostatně.

Nové instituce byly poprvé projednány 4. března během summitu BRICS v New Delhi. Později, v červnu, byla vytvořena speciální pracovní skupina pro vypracování detailu zeměmi BRICS. Pokud vše půjde podle plánu, rozvojová banka a mechanismus finanční podpory budou vytvořeny v březnu roku 2013 na 5. summitu zemí BRICS v Jihoafrickém Durbanu.

Vytvořením banky by BRICS hodilo výzvu mezinárodním institucím, jako je Světová banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj, které vážou podmínky politického charakteru na nízko úročené půjčky do rozvojových zemí. Od banky BRICS se naopak očekávají nepodmíněné půjčky za vyšší úrokové sazby. Současně se připouští, že banka BRICS může doplnit Světovou banku v odvětvích, které jí nejsou financovány, například ve výrobě bio paliv, výstavbě velkých přehrad a jaderných elektráren, protože nesplňují její ekologické normy.

Navrhovaný mechanismus finanční podpory může z jedné strany působit jako alternativa ke globálním finančním institucím, jako je Mezinárodní měnový fond. V tomto případě může Fond také pomoci výrazně zlepšit mezinárodní váhu a vliv BRICS. Současně blok údajně zvažuje uvázat stabilizační fond, částečně nebo zcela, na MMF nebo jiný útvar „brettonwoodského systému“. A to podstatě stejným způsobem, jako skupina „ASEAN+3“ se rozhodla udělat při vzniku Chiang Maiské iniciativy, podobném společném fondu určeném k vlívání likvidity na trhy a k minimalizaci dopadu vnějších otřesů. Začátkem tohoto roku, „Chiang Mai Initiative“ zvýšila velikost fondu na 240 bilionu dolarů, tzn. na stejnou hodnotu, o které prý uvažuje BRICS.

Jedinou potenciální překážkou stojící před zeměmi BRICS je rozhodnutí o pracovní měně podílového fondu a rozvojové banky. Čína se již delší dobu snaží zajistit, aby její měně, jüanu, byla udělena zvláštní práva čerpání (SDR), představující mezinárodní rezervní aktivum MMF, do kterého spadá určitý počet měn. Čína bere se vší pravděpodobností instituce zemí BRICS jako nástroj k posílení mezinárodního postavení její měny. V souladu s tím, bude pravděpodobně stát za zahrnutím jüanu do řady měn, které budou používat plánované instituce. Nicméně se zdá, že ostatní členské státy budou rovněž odolávat čínskému tlaku v této oblasti a jako alternativu budou trvat na používání amerického dolaru nebo MMF SDR, které zahrnují euro, japonský jen, britskou libru a americký dolar.Zdroj : http://thediplomat.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat