6. 12. 2012

Porodnost v USA klesla na historické minimum
  

Porodnost v USA v loňském roce klesla na rekordně nízkou úroveň, vzhledem ke sníženému počtu dětí narozených u přistěhovalkyň, které vedly růst populace v posledních dvou desetiletích.

Jak uvádí zpráva „Pew Research Center“, porodnost v zemi mezi lety 2007 až 2010 se snížila o 8 procent. Koeficient pro narozené v USA klesl o 6 procent a pro ty, kteří se narodili v jiné zemi o 14 procent, tohle je nejhorší propad od dob Velké hospodářské krize. Pokles pokračoval i v loňském roce a tím dosáhl nejnižší úrovně od doby, kdy se v roce 1920 začaly vest záznamy.

Ve zveřejněné studii se zdůrazňuje zranitelnost dvou největších sociálních pojistných programů pro seniory, a to zdravotní péče a sociálního zabezpečení. Oba jsou financovány z daní pracujících občanů a oba, jak se očekává, budou přidávat do rozpočtového schodku, spolu s tím, jak poválečná generace bude odcházet do důchodu, ale nahrazovat ji bude stále menší počet pracovníků.

Zpráva nevysvětluje, proč porodnost mezi latinoameričany a jinými přistěhovalci klesla natolik, ačkoli autor studie říká, že je to kvůli ekonomickým problémům.

Řady příjemců sociálních dávek se rozšiřují spolu s tím, jak lidé z poválečné generace narození v letech 1946 až 1964, začínají opouštět trh práce a odcházejí do důchodu. Podle studie v roce 2010, každý den asi 100 tisíc lidí dosahuje 65 let.

Demografické trendy nejsou povzbudivé. V roce 1965, 81 milionů pracujících proplácelo dávky 20 milionům lidí, což je poměr 4:1. Tento poměr v roce 2035 klesne na 2,8 pracovníků na jednoho, který dostává dávky, když 186 milionu pracujících bude proplácet důchody 91 milionům důchodcům.

Autor „Pew Research Center“, Gretchen Livingston, řekl, že pokles porodnosti může zpomalit, ale nevrátí se zpět na historické maximum poloviny 20. století.


Zdroj : http://www.bloomberg.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat