6. 12. 2012

Povstání robotů a zničení lidské rasy - posouzení rizik z vědeckého hlediska  

Centrum pro studium globálních rizik (CSER) bude zkoumat hrozby spojené s vývojem v oblasti biotechnologií, umělého života, nanotechnologie a změny klimatu.

Vědci řekli, že ignorovat možnost potenciálního povstání robotů by bylo „riskantní“.

Obavy, že tyto stroje si mohou vzít naše místo ve světě, tvoří základ několika populárních sci-fi filmů. Snad nejslavnější je Skynet, nepřátelský počítačový systém z filmu „Terminátor“. Po získání identity, vstoupil Skynet hned po zapnutí do boje s americkou armádou.

Navzdory tomu, že koncepce „strojů chytřejších než my“ vytváří efemérní fantazii, to podle výzkumníků vyžaduje důkladné vyšetření.

„Závažnost těchto rizik je obtížné odhadnout, ale pouhá představa se zdá být důvodem k obavám vzhledem k tomu, kolik je v sázce“, hlásí vědci na webu CSER.

Organizátory projektu CSER je profesor filozofie na Cambridge, Hugh Price, profesor kosmologie a astrofyziky Martin Rees a spoluzakladatel Skype, Jaan Tallinn.

„Prognóza, že po určité době život jako takový, buď v tomto nebo příštím století, vyjde nad rámec biologie, jak se zdá, není neopodstatněná“, řekl profesor Price v rozhovoru s AFP. Za účel projektu považuje upozornit vědecké kruhy na tento trend.

Price dodal, že když budou roboti a počítače chytřejší než lidé, můžeme se ocitnout pod nadvládou „strojů, které nejsou škodlivé ve své podstatě, ale do jejich zájmu my prostě nezapadáme“.

Za účelem přežití lidského druhu začne centrum pracovat příští rok.
  

Žádné komentáře:

Okomentovat