6. 12. 2012

Světová banka: vysoké ceny potravin jsou novou normou
  

Jak uvádí Světová banka, vysoké a nestálé ceny potravin se staly „novou normou“, což vede ke zvýšeným rizikům pro zásobování potravinami, zatímco 12 procent populace je chronicky podvyživených.

Dokonce poté, co index cen potravin Světové banky v červenci klesl, jsou údaje v říjnu stále o 7 procent větší než minulý rok. Ačkoliv ceny v posledních měsících klesly, tuky a oleje jsou stále o 12 procent dražší než minulý rok a cena obilí je „velmi blízko“ k historickému rekordu registrovanému v roce 2008, uvádí banka.

„Nový standard vysokých cen, jak se zdá, je konsolidován“, uvedl v prohlášení v emailové zprávě, viceprezident skupiny Světové banky pro snižování chudoby a ekonomické řízení Otaviano Canuto. „I když nejsme svědky takové potravinové krize jako v roce 2008, bezpečnost potravin by měla být prioritou.“

Podle OSN žije asi 870 milionů lidí v podmínkách chronické podvýživy. Světová populace vyroste v letošním roce na 7,02 miliardy. Kromě toho, podle zprávy Světové banky nedostatek jídla a hladovění způsobuje asi třetinu dětských úmrtí ve věku do pěti let a asi 20 procent úmrtí matek.

„Svět si nemůže dovolit jen tak si zvyknout na vyšší ceny potravin“, řekl Canuto.


Zdroj : http://www.bloomberg.com

  

Žádné komentáře:

Okomentovat