4. 12. 2012

Sýrie uvedla, že nepoužije chemické zbraně
  

Hillary Clinton, která je na návštěvě v Praze, dříve uvedla, že možné použití chemických zbraní assadovým režimem je „červenou čárou pro Spojené státy“. Na konci srpna se k problematice vyjádřil americký prezident Barack Obama, když přitom použil podobná slova a tón. Některá média vykládají tato slova jako prohlášení o připravenosti zahájit vojenskou intervenci v Sýrii, Bílý dům to však druhý den popřel a žádal, aby prezidentova prohlášení nebyla brána doslova.

Sýrie nikdy nepoužije chemické zbraně proti svým vlastním občanům, uvedlo v pondělí ministerstvo zahraničí v reakci na varování ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové o nepřípustnosti takového kroku.

„V reakci na prohlášení americké ministryně zahraničí, která varovala Sýrii před použitím chemických zbraní, Sýrie opět uvedla, že i kdyby měla tento typ zbraní, tak je za žádných okolností nebude používat proti vlastním lidem“, cituje Reuters zprávu ministra zahraničních věcí, která zazněla ve státní televizi.

Zástupci zpravodajských agentur USA a států Blízkého východu již dříve oznámili, že syrské úřady rozmístily chemické zbraně a komponenty do 20 měst v zemi a právě toto bylo děláno s cílem zajistit bezpečnost. Představitel syrského ministerstva zahraničí Džihád Maqdisi, v červenci na tiskové konferenci v Damašku řekl, že jeho země by mohla využít chemické zbraně v případě zahraniční vojenské intervence. Maqdisi poznamenal, že chemické zbraně, které má k dispozici Sýrie, nebudou nikdy použity proti civilistům. 


Zdroj : http://ria.ru

  

Žádné komentáře:

Okomentovat