4. 12. 2012

Život kolem Fukušimy: co se děje v zakázané zóně?
  

Úroveň radiace na pobřeží, kde se nachází havarovaná japonská jaderná elektrárna „Fukushima“, překračuje normu o více než stokrát. Měření provedlo Ministerstvo životního prostředí Japonska. V této oblasti je stále zakázáno rybařit. Nicméně, není tam téměř nikdo, kdo by to mohl dělat. Více než rok a půl po nehodě lidé stále moc nespěchají vrátit se do svých domovů.

Do havarované elektrárny „Fukushima-1“ je to asi 10 km. Po loňské katastrofě zůstala uvnitř 20 kilometrového pásma malá japonská vesnice. Na konci léta posunuli hranici pásma blíže k elektrárně a lidem řekli, že se můžou vracet. Domů však nikdo nespěchá. V některých místech přístroj ukazuje, že úroveň radiace překračuje normu o 20 krát více. Kolem jsou stále prázdné domy. Za dvě hodiny hledání byl televizní štáb schopen najít pouze jednoho místního obyvatele.

„Po nehodě jsme byli okamžitě evakuováni. Moje rodina stále žije v provizorních dočasných domech, sem přijedeme občas pouze během dne kvůli úklidu. Vrátit se sem plánujeme nejdříve až za dva roky, jakmile zde znova vybudují infrastrukturu“, říká obyvatelka Fukušimy, Toimo Otomo.

Do 11.3.2011 zde byly rýžové farmy a plantáže. Pomocí benzinových sekaček se odboroví aktivisté snaží vrátit do těchto míst předchozí vzhled v naději, že jednoho dne zde snad bude vše jak dřív.

„Snažíme se tady dát všechno do pořádku tak, aby lidé měli touhu vrátit se na jejich půdu. Říkají, že se z důvodu radiace rýžové plantáže nebudou moci obdělávat nejméně další tři roky. My však nechceme, aby po tuto dobu zde byla opuštěná pustina“, říká další obyvatelka Fukušimy, Mitsue Sato.

V přístavu na sever od jaderné elektrárny jsou obnovovací práce stále daleko od dokončení. Tsunami zničilo doky pro nákladní lodě, ty se musí znovu postavit. V rybářské části přístavu jsou stopy katastrofy téměř neviditelné, lodě stojí v docích a naproti jsou opuštěné rybí restaurace a obchody. Kvůli radiaci v oceánu zůstali místní rybáři bez práce.

„Kdy se budeme znova schopni zapojit do rybolovu jako předtím, nevím. Úřady sice zajistily několik oblastí, kde se údajně může lovit, ale není v tom žádný smysl, protože, za prvé, objemy jsou příliš malé a za druhé, všechny ryby jsou stále radioaktivní“, vysvětluje kapitán rybářského plavidla, Yutaka Yoshida.

Další přístav na jižním pobřeží Fukušimy měl větší štěstí, ryby sem sice vozí, ale k zákazníkům se skoro nedostanou. Většina z nich jde totiž na zjištění rozsahu kontaminace.

Zda se tahle várka dostane do regálu v obchodech nyní není možné říci. Ryby, které byly uloveny ve vodách Fukušimy, jsou odeslány do laboratoře k analýze a výsledky těchto studií jsou pro místní rybáře zklamáním. Prakticky všechny druhy mořských plodů, s několika výjimkami, jsou nakaženy radioaktivním cesiem ze zničeného reaktoru jaderné elektrárny.

Odborníci tvrdí, že výskyt radiace v oceánu je několikanásobně vyšší než na zemi. Pásmo znečištění oceánského dna se protahuje o více než 200 kilometrů podél západního pobřeží a zastavit jeho další rozšíření zatím není možné.


Zdroj : http://www.vesti.ru

  

Žádné komentáře:

Okomentovat