30. 1. 2013

Americká společnost plánuje tisknout maso na 3D biotiskárně

Americká začínající firma „Modern Meadow“ hlásí, že vyvíjí technologii k vytvoření umělého masa, které bude tisknout na 3D biotiskárně.
  

V trojrozměrném tisku jsou objekty vytvořeny z digitálního modelu. Princip 3D tisku je znám už více než deset let, a vědcům se dokonce podařilo vytvořit s jeho pomocí některé potraviny, např. čokoládu. Ale vytvoření části živé bytosti pomoci 3D tisku je mnohem obtížnější.

„Tiskneme živý materiál - buňky jsou živé, když s nimi pracujeme,“ říká profesor Gabor Forgaks, zakladatel „Modern Meadow“. „Když chcete vytvořit živý orgán, budete se muset postarat o splnění velkého množství různých podmínek.“

Pro vytvoření masa vědci nejdříve vytvoří kmenové nebo jiné specializované buňky zvířete pomocí tradiční biopsie.

Pak se získané buňky dělí, až bude jejich počet dostatečný, tak je umístí do biocartridge.

Tak je, místo tradiční náplně nebo materiálu podobného plastu, 3D biotiskárna nabita tzv. bionáplní skládající se ze stovek tisíc živých buněk. Když se z nich sestavuje požadovaný tvar, částice bionáplně zvládají formovat živou tkáň.

Získané vzorky umělého masa zatím nejsou vhodné pro použití, ale postup se rychle vyvíjí. Jakmile bude technologie tisku optimalizována, výrobci potřebují vyřešit problém „statusu“ jejich výrobků a výroby masa v průmyslovém měřítku.Get Adobe Flash player

Zdroj : http://www.bbc.co.uk


  

Žádné komentáře:

Okomentovat