5. 1. 2013

Amerika: miliony lidí pod kontrolou tajných služeb

Prezident Obama podepsal návrh zákona o pětiletém prodloužení práva amerických tajných služeb provádět bez soudního postihu sledování „zahraničních agentů“ v USA i v zahraničí. Zvláštní pozměňovací návrh k Zákonu o sledování zahraničních rozvědek byl přijat v roce 2008. Senát pozměňovací návrh znovu schválil 29. prosince. Pro hlasovalo 73 senátorů, proti 23.  

V USA nikdo nezpochybňuje to, že špióny je třeba sledovat. Problém je v tom, že spolu s nimi spadnou pod drobnohled tajných služeb i miliony Američanů. Američané jsou znechuceni právě měřítkem sledování občanů USA, tvrdí demokratický senátor Ron Wyden:

Problém se zákonem O patriotismu spočívá v tom, že existuje velký rozdíl mezi tím, jak si ho představují Američané a tím, jak si ho ve skutečnosti vykládají tajné služby. To samé platí i o druhém zákonu – O sledování zahraničních rozvědek. Nejsme přesvědčeni o tom, že se za tímto zákonem neskrývá průnik do osobního života Američanů.

Pozměňovací návrh umožňuje „Velkému bratru“ USA sledovat jakékoliv komunikace jakýchkoliv cizinců, kteří jsou podezřelí ze špionáže a z terorismu. Americké lidsko-právní organizace už dávno tvrdí, že je tento pozměňovací návrh tajnými službami zneužíván k masovému sledování Američanů. To vše pod záminkou hledání zločinců a určení stupně teroristického ohrožení USA.

Všechny dokumenty, které jsou s tímto pozměňovacím návrhem, prodlouženým do roku 2017, spojeny, jsou utajeny. Znamená to, že ještě dalších 5 let v USA nikdo nezjistí, kdo komu a proč odposlouchává telefony, čte emaily a SMS zprávy, poznamenává právník Americké rady pro ochranu občanských svobod Michelle Richardsonová:

Chceme získat odpovědi na otázky o tom, jaké konkrétní informace o Američanech shromažďují, kolik Američanů je vystaveno sledování, proč vláda všechny tyto informace potřebuje a co s nimi hodlá dělat.

Hlavním elektronickým odposlouchávačem v USA vždy byla supertajná Agentura národní bezpečnosti. To ale platilo jenom do teroristických útoků v New Yorku 11. září 2001. List Washington Post zjistil, že po tragédii roku 2001 počet výzvědných agentur a služeb začal růst nevídaným tempem. Do konce roku 2011 se tak ukázalo, že bylo v USA vytvořeno 263 takových orgánů. Ve federálních výzvědných agenturách a službách všech typů v USA pracuje více, než 854.000 lidí. To je jeden a půl krát více, než je počet obyvatel hlavního města USA.

Zdroj : http://czech.ruvr.ru/


  

Žádné komentáře:

Okomentovat