7. 1. 2013

Nezaměstnanost a výbušný populační růst plodí v Saúdské Arábii chudobu

Podle článku Kevina Sullivana ve „Washington Post“, miliony Saúdů žijí v chudobě a bojují o přežití na okraji společnosti. Tohle se děje v jedné z nejbohatších ekonomik, která však nedokázala udržet růst zaměstnanosti společně s mírou baby-boomu, který se vyznačuje rychlým populačním růstem - ze šesti milionů v roce 1970 ke dnešním 28 milionům.


  
Níže jsou uvedeny některé momenty tohoto článku.

Podle odhadů činí rostoucí počet chudých lidí nejméně čtvrtinu domorodého obyvatelstva Saúdské Arábie.

Kritikové si stěžují, že program státní podpory je pro nižší třídu společnosti nedostačující, a jak se zdá, někteří členové královské rodiny se spíše víc zajímají o své blaho a o image země než o poskytování pomoci chudým. V loňském roce kvůli vytvoření on-line videa o chudobné situaci v Saúdské Arábii, byli na dva týdny zatčeni tři mladí saúdští videobloggeři.

„Stát velmi chytře skrývá chudé“, říká saúdský vědec Rosie Bshir, který často píše na téma rozvoje a chudoby. „Elita nevidí utrpení chudých. Lidé hladoví.“

Saúdské úřady uvádí jen málo oficiálních údajů o nejchudších občanech země. Z médií a soukromých odhadů se ukazuje, že 2 až 4 miliony Saúdů mají příjmy, které nepřesahují 530 dolarů měsíčně nebo něco kolem 17 dolarů denně, o čemž analytici tvrdí, že je životní minimum v Saúdské Arábii.

V království došlo k dvoustupňové struktuře ekonomiky, tvořené 16 miliony Saúdů a zbytkem populace, skládajícím se převážně ze zahraničních pracovníků. Míra chudoby v Saúdské Arábii i nadále poroste v důsledku prudkého nárůstu nezaměstnanosti u mladých lidí. Podle vládních statistik více než dvě třetiny Saúdů jsou lidé pod 30 let, a asi tři čtvrtiny všech nezaměstnaných Saúdů jsou ve věku mezi 20 až 30 roky.

Za pouhých 80 let se Saudská Arábie, jako stát, stala ze zapadlé díry beduínů hospodářským centrem moci s ropným průmyslem, který jen v loňském roce přinesl 300 miliard dolarů.

Časopis „Forbes“ odhaduje osobní majetek krále Abdalláha na 18 miliard dolarů, což ho řadí na třetí místo mezi nejbohatší světové monarchy po vládcích Thajska a Bruneje.

Velkoryse utrácí veřejné prostředky na high-profilové projekty. Poslední z nich je 70 miliardový plán vybudování od nuly čtyř zářivých „ekonomických měst“, kde bude podle oficiální literatury „žít, pracovat a bavit se až 5 milionů lidí“.

Zdroj : http://english.farsnews.com


  

Žádné komentáře:

Okomentovat