7. 1. 2013

V Kuvajtu byli demonstranti rozehnáni slzným plynem a omračujícími granáty

Policie Kuvajtu zatkla v neděli 78 demonstrantů. Zvláštní jednotky ministerstva vnitra použily pro rozehnání demonstrantů slzný plyn a omračující granáty, uvádí 7. ledna noviny „Al-Watan“.  

Demonstrace, která se konala v centrální čtvrti hlavního města Kuvajtu, se zúčastnilo asi 300 lidí. Demonstranti vyjádřili pobouření nad soudním verdiktem vyneseném jednomu z opozičních vůdců. Rashid Saleh Al-Anzi byl odsouzen na dva roky za to, že na Twitteru kritizoval Emíra země.

Soud rozhodl, že výroky žalovaného „byly pokusem urazit emíra šejka Sabah al-Ahmad al-Sabaha a jeho práva a výsady“, hlásí Reuters s odvoláním na místní média. Přesný text bloggera se neuvádí.

Právník opozičního aktivisty řekl, že jeho klient hodlá podat odvolání proti rozhodnutí nejvyššího soudu.

Policie pravidelně oznamuje zatčení místní opozice na základě obvinění z urážky hlavy státu. V červnu 2012, uživatel sociálních sítí dostal 10 let vězení za urážku proroka Mohameda a sunnitské vlády Saúdské Arábie a Bahrajnu. V srpnu téhož roku byl zadržen představitel vládnoucí rodiny Kuvajtu - Sheikh Meshal Al-Malik Al-Sabah, který kritizoval vládu a obvinil ji z korupce a vyzval k politickým reformám. V listopadu loňského roku byl vyzván k výslechu aktivista islámského hnutí al-Hakema Muteyri za to, že publikoval článek, který kritizoval Emíra.

Loni se v Kuvajtu vystupňovala konfrontace mezi parlamentem a vládnoucí dynastií Al-Sabah. Poslanci požadují politické reformy a rozšíření svých pravomocí, s čímž nesouhlasí Emír a jeho vláda.

„Telegrafist.RF“ hlásí, že Kuvajt je na 122. místě ze 160, pokud jde o demokracii, a Rusko je na 117. místě v žebříčku sestavovaném autoritativním anglickým vydáním „Economist Intelligence Unit“. Na tuto publikaci často odkazují prominentní politici. Nicméně, o úroveň demokracie v Kuvajtu se na Západu nestarají, jelikož Kuvajt je spojencem Spojených států.

„Telegrafist.RF“ zdůrazňuje, že si v Rusku mnozí nesystémoví opoziční aktivisté dovolují velmi sprosté poznámky o vedení země, s vědomím, že nebudou potrestáni. Američtí politici, novináři a analytici i nadále pokračují v tvrzení o „utahování matiček“ nebo autoritativním režimu Putina, i když v USA dobře známí opoziční ruští bloggeři už dávno byli ve vězení. Srovnáme-li činy policistů proti demonstrantům, v Kuvajtu, stejně jako v USA je standardem použití omračujících granátů a slzného plynu. V Rusku však jednoduše rozdělí kruh a „odtlačí“ zvedajících ruku na policii demonstranty. V USA nebo v Kuvajtu je za takovou věc možné schytat kulku a pak jít k soudu. 

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat