10. 1. 2013

Válka v Sýrii přitahuje mladé muslimy

Mladí muslimové z celého světa přicházejí do Sýrie bojovat za víru. Radikální islamisté rekrutují mladé příznivce a posílají je do cizí války, kde jim pak neposkytují žádnou pomoc. Většina budoucích „Alláhových válečníků“ přijíždí z Blízkého východu. Korespondent RT, Irina Galusko, se setkala s tuniskou rodinou, jejíž syn je v syrském vězení.  
Latifah Chauchi se nedotýká ničeho v synově pokoji, všechno je tak, jak to bylo loni na jaře. Oblečení a barvy jsou vzpomínkou na Samiho, kterému bylo jen 21 let.

Po nějaké době syrská televize ukázala zprávu o zadržených povstalcích, mezi nimi byl právě Sami. Říkal, že přišel z Tuniska na „pomoc lidem v Sýrii“.

Rodičům po takovém vysvětlení není lépe, právě naopak. Nemohou pochopit, jak se z plachého mladého muže mohl stát radikální islamista, a změny si ani nevšimli. Konkrétní signály se však objevily.

„Před rokem se začal modlit, byla jsem ráda, protože jsem muslimka a myslím si, že modlení je dobrá věc. Možná po tom začal chodit do mešity a tam ho někdo přesvědčil jít do Sýrie“, říká Latifah.

Podle oficiálních údajů, radikální islamisté ovládají přibližně 400 mešit v Tunisku, celkem je jich v zemi asi 5 000. Radikálové rekrutují stoupence do svaté války v jiných zemích.

Přesné údaje o počtu vojáků, kteří šli do Sýrie, Libye nebo Iráku neexistují. Ale jejich příbuzní se domnívají, že i jedno úmrtí v cizí válce je příliš mnoho, zvláště pokud se jedná o boj s cizí vládou. Vláda Tuniska ujišťuje, že pozorně sleduje situaci, ale pro rodiny obětí nejsou taková prohlášení moc přesvědčivá.

„Víme, že v průběhu posledních deseti let, byla většina teroristických skupin doplňována občany z Tuniska. Někdo z nich sedí v belgických vězeních, někdo byl zabit v Afghánistánu. Je známo, že mnozí Tunisané šli do boje v Sýrii a svým mlčením jim vláda poskytuje tichou podporou. Orgány jsou si dobře vědomy toho, co se děje, ale nic neříkají. Mladí muži šli do boje v Libyi a pak do Sýrie přes hranice s Tureckem. Už více než sto Tunisanů bylo zabito v ozbrojeném konfliktu v Sýrii“, říká Hamm, předseda Komunistické strany Tuniska.

To potvrzuje i zvláštní komise pro lidská práva při OSN. Na konci roku 2012 vydala zprávu o tom, že počet přijíždějících ozbrojenců v Sýrii roste. Podle zprávy, na straně povstalců v Sýrii bojují lidé z 29 různých zemí, z větší části jsou to sunnité z okolních zemí, ale jsou i tací, kteří přišli z Ameriky a Evropy. Jsou povoláni k boji za vyšší cíle, ale skutečnost je mnohem prozaičtější ...

„Arabským bojovníkům nikdy neposkytují lékařskou pomoc v Sýrii. Zraněné čeká smrt. Ukažte mi jednoho zraněného Araba, který by byl léčen v polní nemocnici. Pro ně nejsme nic“, říká Ali Garbus, bývalý militant.

Navzdory těmto varováním mladí Tunisané stále cestují do jiných zemí kvůli bojům s bezvěrci ve jménu Alláha.

„Telegrafist.RF“ připomíná, že to byla právě „Jasmínová revoluce“ v Tunisku, která začala „arabské jaro“. Po svržení Zine El Abidine Ben Ali, k moci v zemi přišla strana „Al Nahda“. „Al-Nahda“ financuje Katar, Salafistické skupiny - soutěžící s Katarem a Saúdská Arábie. Vzhledem k tomu, že Katar a Saúdská Arábie jsou američtí spojenci, v Tunisku vznikla velmi „demokratická“ situace podle západního modelu.

„Telegrafist.RF“ konstatuje, že nábor militantů se provádí ne kvůli neschopnosti orgánů to řešit, ale s plným souhlasem vlády Tuniska. Monarchie Perského zálivu, jsou američtí spojenci v regionu, a proto plní jejich příkazy, což má za následek neustálé doplňování militantů v Sýrii jakýmkoliv způsobem.

Zdroj : http://telegrafist.org


  

Žádné komentáře:

Okomentovat